Príroda

Ako dlho žijú osy v závislosti od druhu a úlohy v kolónii

Keď sa povie osa, väčšina z nás si automaticky predstaví hlučný hmyz, ktorého bodnutie bolí. Bodajú rovnako ako včely, ale na rozdiel od včiel vás osa môže bodnúť znova a znova. Keďže neprodukujú med ako včely, môže byť ľahké predpokladať, že tento hmyz neslúži na nič iné ako na poškodzovanie kríkov a stromov. V skutočnosti však osy zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu v ekosystéme našej planéty. Pozrieme sa na to, ako dlho osy žijú, ako aj na ich životné štádiá či ďalšie zaujímavé informácie, ktoré zaujmú každého nadšenca hmyzu.

Dĺžka života osy sa pohybuje od 12 do 22 dní. Dĺžka života ôs sa však výrazne líši v závislosti od ich druhu alebo úlohy v kolónii. Napríklad robotnice môžu žiť od 12 do 22 dní, ale kráľovná môže žiť viac ako rok.

Prehľad os

Osy sú jedným z najparazitickejších druhov hmyzu. Hojne sa vyskytujú na celom svete v Európe, Spojených štátoch, Afrike a Ázii. Možno ich nájsť v hustých lesoch aj na lúkach. Jediné miesto, kde ich nenájdete, je Antarktída. V súčasnosti bolo na celom svete identifikovaných 30 000 druhov ôs

Keďže ide o tak rozšírený druh, je logické, že majú obrovský vplyv na ekosystém Zeme. Osy sú mimoriadne dôležité z mnohých dôvodov. Osy sú agresívni predátori. Lovia a požierajú mnoho druhov hmyzu, ktorý spôsobuje spúšť na plodinách.Ako všežravce sa živia kobylkami, mšicami, muchami a nektárom z kvetov a plástov.

Táto dravosť pomáha regulovať počet mnohých druhov hmyzu, ktoré ničia rastliny, a tým umožňuje vytvárať vyvážené a rozmanité životné prostredie. Niektoré osy dokonca požierajú iné osy, čo pomáha udržiavať ich populáciu pod kontrolou.

Osa na kvete

Životný cyklus osy

Podobne ako väčšina iného hmyzu, aj osy prechádzajú rovnakými odlišnými štádiami životného cyklu. Osy majú štyri štádiá svojho životného cyklu:

Kráľovná kladie vajíčka

Každú kolóniu osy zakladá kráľovná. Počas zimy sa kráľovná ukladá do zimného spánku. Keď sa kráľovná prebudí z hibernácie, začína sa nový životný cyklus kolónie. Keď kráľovná nájde vhodné miesto na hniezdo, nakladie vajíčka. Vajíčka nakladené do tohto hniezda kráľovná postupne oplodní pomocou spermií, ktoré si uložila pred odchodom do hibernácie. Priemerná veľkosť znášky je približne 400 vajíčok.

Larva

Z vajíčok sa za 5 až 8 dní vyliahnu larvy. Kráľovná zbiera sladké látky, ako je nektár, a chytá iný hmyz, ktorý je zdrojom bielkovín na kŕmenie lariev. Približne po 15 dňoch každá larva pokryje svoju bunku hodvábnym obalom a zakuklí sa.

Kukla

Keď sa kukla zakuklí, začne sa premieňať na osy. Farba kukly začína bielou farbou a pomaly sa začína meniť na tmavšie farby, ktoré sa podobajú farbám dospelého jedinca. Keď kukla úplne prejde premenou, prelomí svoj bunkový obal a vyliahne sa.

Dospelá osa

Po dokončení štádia kukly sa z nej vyliahne dospelá osa. Keď kráľovná nakladie ďalšie vajíčka, tieto osy prevezmú stavbu hniezda. Vychovávajú tiež mláďatá a hľadajú potravu na rozšírenie kolónie.

Hlavné hrozby pre prežitie osy

Osy ako také sú neľútostní predátori, a to až do takej miery, že sa ich boja aj ľudia. Každý, kto niekedy dostal osie žihadlo, si určite neželá dostať ďalšie. Osy však nie sú imúnne voči hrozbám zo strany prirodzených predátorov. Životnosť os často ohrozujú samotní prirodzení predátori, ktorí ich požierajú

Osy sú konzumované rôznymi živočíchmi vrátane hmyzu a bezstavovcov, ako sú vážky, kudlanky, pavúky a stonožky. Osami sa živia vtáky, ako sú drozdy, vrabce, škorce a špačky, ako aj plazy a obojživelníky, napríklad jašterice a gekóny, a cicavce, napríklad myši, lasice, hraboše a medvede.

Hoci osy sú lovcami, nie sú vrcholovými predátormi. Často sa stávajú obeťou rôznych hrozieb vrátane rastlín. Zistilo sa, že jeden druh džbánkovitej rastliny, Sarracenia, z času na čas požiera ázijské sršne.

Zaujímavosti o dĺžke života a životnom cykle osy obyčajnej

  • Spárená samička je jediná osa, ktorá prežije zimu. Táto samička si nájde bezpečné miesto na prežitie zimy a zostane v pokoji až do jari. Ak kráľovná prežije hibernáciu, pokračuje v živote v kolónii. Tento cyklus pokračuje, pretože každá osia kráľovná žije len jeden rok.
  • Samce osy nie sú schopné bodnúť. Pretože žihadlo a jeho jed sú súčasťou reprodukčného systému samičky osy, žihadlo môžu pichať len samičky.
  • Samčekovia osy sa nazývajú trúdy. Úlohou trúdov je páriť sa s kráľovnou. Keď to urobia, zvyčajne krátko nato uhynú.
  • Všetky osy prechádzajú metamorfózou. Nezáleží na druhu, všetky prechádzajú larválnym štádiom, ktoré sa nakoniec zmení na spiace kuklové štádium, ktoré im umožní premenu na dospelé jedince.

Podobné články

Back to top button