Zdravie

Ako dlho trvá bolesť a opuch rany po extrakcii zubu

Čo môžete očakávať pri extrakcii zuba – ako dlho trvá, kým sa rana zahojí a opuch ustúpi

Na extrakciu zubu sa asi nikto neteší a nepodstupuje ju úplne dobrovoľne, aj keď nie je nevyhnutná. Niekedy je však potrebné zbaviť sa zubu, aby bol zdravý, a najčastejšie ide o osmičky, oficiálne tretie stoličky (moláre), alebo niekedy zuby múdrosti, ktoré vzhľadom na svoju polohu v ústach majú tendenciu tlačiť na iné zuby alebo spôsobovať iné problémy.

Po extrakcii zuba môžete očakávať bolesť, ktorá trvá približne 24 až 72 hodín po zákroku. Opuch po extrakcii zuba trvá približne rovnako 2 až 3 dni. Ak sa rana infikuje alebo sa vyskytnú iné komplikácie, bolesť a opuch môžu pretrvávať dlhšie ako niekoľko dní a potom je čas liečby veľmi individuálny.

Načasovanie zotavenia po extrakcii zubu je pre rodičov a dospievajúcich veľkým problémom. To platí najmä vtedy, ak je vytrhnutie zubu múdrosti naplánované v čase školského (alebo vysokoškolského) rozvrhu.

Návštěva zubaře
Photo: Freepik

Dokonca aj trhanie zubov je potrebné naplánovať

Ak si nechávate vytrhnúť zub múdrosti v dospelosti, musíte tiež vedieť, čo môžete očakávať po operácii, najmä pokiaľ ide o dni pracovného voľna, ktoré si pravdepodobne budete chcieť vziať na zotavenie.

Jedným z najväčších faktorov, ktoré ovplyvňujú zotavenie po extrakcii zubu, je opuch alebo zápal. Hoci je prirodzené, že po extrakcii zuba vznikne určitý opuch, samotný zákrok môže spôsobiť zápal v tkanivách bezprostredne obklopujúcich miesto extrakcie.

Ak viete, ako si zákrok naplánovať a aké kroky treba urobiť po ňom, môžete minimalizovať bolesť aj opuch.

Ako dlho trvá, kým bolesť po extrakcii zuba ustúpi?

V prvom rade je potrebné povedať, že vaše pohodlie počas rekonvalescencie po extrakcii zubu je najvyššou prioritou

. Keďže hlavnou príčinou bolesti a nepríjemných pocitov je zvyčajne opuch, budete chcieť prijať opatrenia, aby ste opuch obmedzili na minimum. Správnym plánovaním a komunikáciou s chirurgom môžete výrazne znížiť možnosť opuchu v nasledujúcich dňoch po zákroku.

V medicíne sa neustále objavujú nové lieky, ktoré sú lepšie a bezpečnejšie ako ich predchodcovia. Od používania opioidov sa pri operáciách extrakcie zubov upúšťa a nahrádzajú sa liekmi, ktoré nie sú návykové, bojujú proti infekcii a pôsobia niekoľko dní,

počas ktorých je potrebné najviac bojovať proti bolesti a opuchu. Keď účinky týchto liekov odznejú, mali by ste byť z najhoršieho vonku.

V praxi teda nemusíte tlmiť bolesť alebo opuch viacerými liekmi, ale celá operácia je aj pohodlnejšia, pretože jednoducho nie ste tak mimo, ako by ste boli na silných liekoch proti bolesti.

Led na studený obklad
Photo: Freepik

Ako znecitlivieť bolesť pri extrakcii zubu

Ak rana bolí, môžeme ju utíšiť voľne predajnými protizápalovými prípravkami, ako je napríklad ibuprofén

. Vždy sa však opýtajte svojho lekára, či môžete tieto lieky vo vašom konkrétnom prípade užívať.

Užívajte lieky podľa predpisu, aby ste udržali opuch v medziach. Váš chirurg vám môže odporučiť, aby ste ich užívali ako preventívne opatrenie pred vznikom problému.

V závislosti od toho, ako komplikované bolo odstránenie zubu múdrosti, vám môže chirurg navrhnúť aj lieky na predpis, ktoré

budete užívať počas zotavovania. Aby ste sa vyhli zbytočnému podráždeniu žalúdka alebo nevoľnosti, je najlepšie užívať všetky lieky (na predpis alebo voľnopredajné) aspoň s trochou jedla v žalúdku.

Po extrakcii zuba je veľmi pravdepodobné, že budete na diéte s mäkkými potravinami. Nie je to nevyhnutne len kvôli hryzeniu, ale aj preto, aby ste nenarušili proces hojenia a nepoškodili zarastajúcu ranu. Takže potraviny, ako je jogurt, jablkové pyré a podobne, sú ideálne na kombináciu s liekmi, aby ste nemali žalúdočné ťažkosti z liekov na lačno.

Veľmi užitočné sú studené obklady. Prvých niekoľko hodín po operácii zubu múdrosti si na túto stranu tváre priložte studený obklad na 20 minút, potom ho na 20 minút zložte a potom ho opäť priložte (a tak ďalej), aby ste udržali opuch na uzde.

Chlad zníži opuch po operácii a prirodzene zmierni nepríjemné pocity.

Ako dlho trvá opuch po odstránení zubov múdrosti?

Existuje veľká pravdepodobnosť, že pred odstránením zuba múdrosti dôjde k jeho opuchu

. Tento opuch svedčí o zápale, ktorý je často dôvodom, prečo sa osmičky vyťahujú. U niektorých ľudí sa okrem iného vyskytuje opuch zadnej časti čeľuste na jednej alebo oboch stranách úst. U iných sa okolo zubov múdrosti môžu vytvoriť bolestivé cysty, ktoré vedú k opuchu a bolesti.

Ako dlho trvá opuch po operácii? Zvyčajne niekoľko dní, v horších prípadoch aj týždňov. Opuch zuba múdrosti je po operácii zvyčajne krátkodobý. V ideálnom prípade by sa mal opuch po niekoľkých dňoch zlepšiť. Ak budete starostlivo dodržiavať pokyny pre domácu starostlivosť, môžete predísť komplikáciám a ďalším opuchom a zápalom, ktoré komplikujú liečbu. U niektorých ľudí sa však objavia príznaky opuchu, ktoré začnú po niekoľkých dňoch ustupovať. Správnymi liekmi a obkladmi môžete aktívne znížiť opuch a uľahčiť si cestu k zotaveniu.

Popri opuchu sa môže objaviť aj modrina alebo citlivosť. Najlepšie je vziať si aspoň niekoľko dní voľna v práci alebo v škole. Naplánovať odstránenie zubu múdrosti na stredu alebo štvrtok a potom si vziať voľno do konca týždňa je zvyčajne viac ako dosť na to, aby ste sa do pondelka rána vrátili do normálu.

Aj keď podráždenie alebo opuch nemusia na 100 % zmiznúť, mali by sa výrazne zlepšiť, aby ste mohli pokračovať v každodennej práci. Medzitým sa držte miernejšej stravy, kým sa pooperačné miesta úplne nezahoja, čo je zvyčajne maximálne 10 až 14 dní.

Je potrebné vytrhnúť zuby múdrosti?

Vo väčšine prípadov sú zuby múdrosti plne vyvinuté niekedy okolo 30. roku života. Samozrejme, vždy sa nájdu výnimky. Ak sa vám nakoniec podarí byť bez bolesti a infekcie, kým sa zuby múdrosti plne vyvinú, je pravdepodobné, že ich nikdy nebudete musieť odstrániť.

Kľúčom k úspechu je uistiť sa, že netlačia na susedné zuby (nepoškodzujú ich) alebo nie sú čiastočne prerezané (kde sú náchylné na infekciu).

Vždy sa poraďte so svojím zubným lekárom, ktorý urobí aj röntgenový snímok, aby zistil, ako sú na tom vaše osmičky a či je vhodné ich odstrániť, alebo naopak, či neškodia, a v takom prípade je samozrejme príjemnejšie nepodstupovať operáciu a následnú rekonvalescenciu.

Podobné články

Back to top button