Príroda

Ako dlho žije pavúk alebo tarantula v domácnostiach a v prírode

Ako dlho žijú pavúky?

Či už sa ich bojíte alebo nie, pavúky žijú veľmi zaujímavý život. Pýtate sa, ako dlho žijú pavúky? Hoci to závisí od druhu, väčšina pavúkov žije veľmi podobne, najmä ich životný cyklus.

V závislosti od druhu môžu pavúky žiť od niekoľkých mesiacov až po viac ako 40 rokov. Bežné domáce pavúky patria medzi pavúky s najkratšou dĺžkou života, zatiaľ čo tarantuly, ktoré sú často domácimi miláčikmi, patria medzi tie s najdlhšou dĺžkou života. Rekordom je potom vek 43 rokov, ktorého sa dožil sklípkan v Austrálii, ktorý zomrel na bodnutie osou.

Ak ste sa vždy chceli dozvedieť niečo o pavúkoch, ste na správnom mieste. Povieme si o ich priemernej dĺžke života, o tom, ako to u nich vyzerá od narodenia až po smrť a ako sú na tom pavúky v porovnaní s iným hmyzom, pokiaľ ide o dĺžku života

Priemerná dĺžka života niekoľkých druhov pavúkov

  • Priemerná dĺžka života pavúkov v domácnostiach: vo všeobecnosti približne jeden rok.
  • Samček pavúka vlka: samčekovia žijú maximálne jeden rok, zatiaľ čo samičky môžu žiť niekoľko reprodukčných období. V zajatí žijú vlčie pavúky 2 až 3 roky.
  • Tarantula hnedá: Samce žijú v priemere približne 10 rokov, zatiaľ čo samice sa údajne môžu dožiť až 35 rokov.
  • Goliath birdeater: Je to najväčší pavúk na svete, meria asi 30 cm a živí sa vtákmi, žabami alebo škrečkami. V angličtine sa nazýva Goliath birdspider, čo v preklade znamená Goliáš, požierač vtákov. Dožíva sa približne 20 rokov.
  • Krížovka obyčajná: jedovatý pavúk, ktorý však zvyčajne nie je životu nebezpečný, žije aj v Českej republike. Dožíva sa približne 3 rokov
  • Čierna vdova: Smrteľne jedovatý pavúk, ktorý sa dožíva asi 1 až 3 rokov.
Goliath birdeater
Foto: Freepik

Najdlhšie žijúci pavúk

Sklenený pavúk sa môže dožiť až 40 rokov, čo je neuveriteľné číslo. Vedci uskutočnili dlhodobú štúdiu v Austrálii, pričom preskúmali 150 pavúčích nôr. Neuveriteľné je, že pavúk z nory číslo 16 žil od roku 1974 do roku 2016. Vedci odhadli, že pavúk mal 43 rokov a mohol žiť ešte dlhšie, zabila ho však osa , ktorá do nory číslo 16 nakladla vajíčka.

Je známe, že tarantuly sa dožívajú aj viac ako 10 rokov, čo z nich môže robiť jedinečných a očarujúcich domácich miláčikov. Hoci nie všetci budú nadšení, že majú doma pavúka, tarantuly môžu byť ideálne pre tých, ktorí žijú v malom priestore, ale napriek tomu majú záujem starať sa o domáce zvieratko

Samičky pavúkov žijú zvyčajne dlhšie ako samčekovia. Môže to byť spôsobené genetickou silou, keďže samičky pavúkov sú zodpovedné za kladenie vajíčok a starostlivosť o mláďatá. Alebo to môže byť spôsobené tým, že niektoré druhy pavúkov po skončení párenia zabijú alebo skonzumujú svojich partnerov.

Bez ohľadu na prípad alebo konkrétny druh majú všetky pavúky veľmi podobný životný cyklus.

Životný cyklus pavúkov

Od bežného pavúka domáceho až po tarantulu majú všetky pavúky podobný životný cyklus. Začínajú ako vajíčka, stávajú sa z nich pavúčatá a potom vyrastú do plne vyvinutých dospelých jedincov. Pozrime sa teraz bližšie na jednotlivé kroky ich života

Vajíčko

Samičky pavúkov sú jedinečné tým, že môžu oplodniť svoje vajíčka podľa vlastnej vôle. Keď sa spária so samcom, môžu si jeho spermie rezervovať, kým nie sú pripravené oplodniť svoje vajíčka. Keď sa tak stane, väčšina pavúčích vajíčok sa vyliahne do niekoľkých týždňov.

Existuje však výnimka z tohto pravidla. Ak sa pavúk rozhodne oplodniť svoje vajíčka počas nepriaznivého počasia alebo v chladných mesiacoch, mláďatá pavúkov zostanú vo vajíčkach, kým sa počasie neoteplí a nezlepší. Niektoré druhy pavúkov môžu svoje vajíčka uvoľňovať z vaječných vačkov aj podľa vlastnej vôle.

Mladé pavúky alebo mláďatá pavúkov

Mláďa pavúka spoznáte podľa toho, že vyzerá rovnako ako jeho matka. Jedinou výnimkou tohto opisu je, že budú oveľa menšie. Malé pavúky sa liahnu z vajíčok v rovnakom čase a majú tendenciu utekať z miesta, kde sa narodili

Robia to pomocou svojich novonarodených nôh a schopnosti spriadať siete. Pavúčatá vystreľujú svoje pavučiny do vzduchu a cestujú vo vetre alebo sa prichytávajú na blízke rastliny. Tento jedinečný spôsob úniku sa nazýva balónovanie.

Na rozdiel od mravcov potrebujú pavúky čas na rast a vývoj exoskeletu. Tento proces môže trvať dlho a samičky pavúkov zvyčajne rastú väčšie, čo znamená, že potrebujú ešte viac času, aby dosiahli svoju plnú veľkosť a potenciál

Dospelé pavúky

Väčšina pavúkov dosiahne dospelosť do niekoľkých mesiacov od vyliahnutia z vajíčok. Niektorí samci niektorých druhov pavúkov sa rodia plne vyvinutí, ale takmer všetky samice pavúkov potrebujú viac času na dosiahnutie dospelosti.

Dospelé pavúky sa teda zvyčajne zaraďujú preto, lebo sú schopné rozmnožovať sa a začať životný cyklus odznova. Niektoré druhy pavúkov sa s pribúdajúcim vekom líhajú a menia, ako napríklad tarantuly.

Ak sa samička pavúka spárila so samčekom, ale ešte nepoužila spermie z tohto procesu, môže samička pavúka stratiť spermie prostredníctvom lienenia. Môže to byť nepríjemný krok v procese životného cyklu, ale našťastie sú samce pavúkov zvyčajne vždy nablízku.

Ako predĺžiť život tarantuly, jedného z najdlhšie žijúcich pavúkov

Ak v súčasnosti vlastníte domácu tarantulu alebo máte záujem si ju zaobstarať, môžete urobiť veľa vecí, aby ste jej predĺžili život a zabezpečili čo najlepšiu kvalitu života. Medzi niektoré z nich patria:

  • Nájdite správnu veľkosť priestoru. Na rozdiel od väčšiny iných domácich zvierat tarantuly neocenia život vo väčšom priestore. Pavúky lovia svoju korisť, takže ak má tarantula živú potravu vo veľkej klietke , môže mať problém s jej nájdením. Uistite sa, že vaša tarantula má dostatok priestoru na pohyb, ale nie príliš veľa priestoru na to, aby denne strácala potravu.
  • Nemanipulujte s pavúkom počas jeho liahnutia. Tarantuly sa často liahnu, ale je dôležité nechať ich počas tohto procesu na pokoji. Môže vás znepokojovať, že váš pavúk počas tohto obdobia nebude veľa jesť ani sa pohybovať. Je to úplne normálna súčasť životného procesu tarantuly a pavúka a riskujete, že pavúkovi ublížite, ak nebude mať ochranný obal svojho dospelého exoskeletu
  • Poskytnite tarantule miesto, kde sa môže ukryť. Tarantuly, rovnako ako väčšina pavúkov, milujú pohodlie a bezpečie úkrytu. Hoci objavenie ukrytého pavúka v prírode môže byť desivé, poskytnutie miesta na hniezdenie a zahrabanie sa je pre celkové zdravie tarantuly nevyhnutné. Na tento účel môžete použiť kúsky kôry, zeminy a niektoré druhy machu. Nebuďte prekvapení, ak svojho domáceho miláčika nenájdete, kým jeho úkryt úplne neobrátite hore nohami.

Podobné články

Back to top button