Príroda

Ako dlho žije kliešť v byte alebo dome a ako sa ho zbaviť

Nikto nechce vidieť kliešte vo svojom dome, na sebe alebo na svojich domácich zvieratách. Kliešte sa na nás zvyčajne prisajú vonku v dlhej tráve a všeobecne v hustej vegetácii, najmä potom vo vlhkejšom prostredí. Kliešte si môžeme priniesť domov na oblečení, takže vás asi zaujíma, ako dlho kliešť prežije vo vašom byte alebo dome.

V bežnom domácom prostredí je nepravdepodobné, že by nenakŕmený kliešť (najbežnejší druh u nás) prežil 24 hodín. Kliešte milujú vlhkosť a ich život sa dá predĺžiť uhniezdením vo vlhkom oblečení v koši na bielizeň, v ktorom môžu prežiť 2 až 3 dni. Nakŕmené kliešte prežijú aj o niečo dlhšie.

Ak viete, že ste boli v oblasti zamorenej kliešťami, pred vhodením oblečenia do koša na bielizeň alebo do práčky ho hoďte na 10 minút do sušičky na vysoký výkon alebo na priame slnečné svetlo na balkóne.

Klíště bez hostitele rychle umírá

Správanie kliešťov v interiéri a exteriéri

Niektorí škodcovia sa aktívne snažia dostať do našich domovov, ale kliešte to našťastie nerobia. Nežijú ani vo veľkých skupinách ako termity alebo štenice.

Hlavným cieľom kliešťa je nájsť si hostiteľa, do ktorého sa zahryzne a na ktorom sa bude živiť. Bez hostiteľa nemôžu dlho prežiť a nemôžu sa rozmnožovať. Našťastie proti kliešťom veľmi účinne pôsobí napríklad klimatizácia, ktorá vysušuje vzduch a vytvára veľmi nepriaznivé podmienky pre tieto parazity.

Existujú druhy, ktoré dokážu prežiť bez hostiteľa pomerne dlho alebo sa dokonca rozmnožovať, ale našťastie sa u nás nevyskytujú. Preto ak si domov prinesiete kliešťa na oblečení, je veľmi veľká šanca, že veľmi rýchlo uhynie, a teda vás, vašich rodinných príslušníkov alebo domáce zvieratá nepohryzie.

Aj napriek tomu, ak máte podozrenie, že ste boli na mieste, kde sa kliešte vyskytovali, mali by ste sa dôkladne skontrolovať a prípadne kliešťa odstrániť.

Ako rozpoznať kliešťa

Teraz, keď už viete, ako dlho môže kliešť žiť v miestnosti, je dobré si zopakovať hlavné príznaky kliešťa, aby ste ho vedeli rozpoznať, ak ho uvidíte.

  • Kliešte sú ploché, zvyčajne slzovité alebo oválne
  • Kliešte nemajú krídla
  • Kliešte, podobne ako pavúky, majú 8 nôh (len larvy majú šesť nôh)
  • Po prehltnutí krvi sa kliešte môžu zväčšiť a vyzerať skôr ako ploché

Ak máte domáce zviera, najmä psa alebo mačku, ktoré trávi veľa času vonku, nezabudnite ho dôkladne skontrolovať a poradiť sa s veterinárom o preventívnom ošetrení proti kliešťom. Kliešť, ktorý sa prisal na vaše zviera, sa môže presunúť na vás.

Čo robiť, ak máte kliešťa

Jednou z vecí, ktorú si treba uvedomiť, je, aby ste na odstránenie kliešťa použili pinzetu a aby ste ho pri odstraňovaní neroztláčali medzi prstami. Potom veľmi pozorne sledujte miesto uhryznutia. Ak sa objaví vyrážka, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Lymská borelióza je známa podľa vyrážky v tvare oka, ktorá sa objaví po uhryznutí kliešťom, ktorý túto chorobu prenáša.

Kliešte šíria ochorenie tak, že prehltnú patogény z krvi infikovaného hostiteľa a po odpadnutí od hostiteľa môžu tieto patogény preniesť na ďalšieho hostiteľa, keď sa na neho prisajú. Samotný kontakt s kliešťom nemusí nevyhnutne viesť k nákaze chorobou alebo patogénmi, ktoré kliešť má.

Je dôležité si uvedomiť, že kliešte môžu prenášať nielen ľudia a domáce zvieratá. Hlodavce a voľne žijúce zvieratá môžu byť tiež hostiteľmi týchto nepríjemných parazitov. Preto by ste pri kontrole kliešťov mali zvážiť všetky spôsoby, akými sa kliešť môže dostať na váš dvor a prípadne do vášho domu.

Kliešte

Žijú kliešte na stromoch?

Krátka odpoveď: Nie, kliešte nežijú na stromoch. Je to preto, lebo kliešte nedokážu veľmi rýchlo lietať, skákať ani sa plaziť. Keď sa kliešť vyliahne z vajíčka, potrebuje rýchly prístup k hostiteľovi, aby sa mohol pravidelne živiť krvou.

Keďže je oveľa pravdepodobnejšie, že nájdu hostiteľa, ktorého potrebujú na prežitie, na zemi než na stromoch, je nepravdepodobné, že by sa vydali na dlhú a namáhavú cestu do koruny stromu, aby počkali, kým v blízkosti pristane vták alebo nájdu veveričku.

Ak sa kliešť plazí, zvyčajne sa plazí pozdĺž tela hostiteľa a hľadá vhodné miesto, kde by sa mohol usadiť a nakŕmiť. Ak teda nájdete kliešťa vo vlasoch, je veľmi nepravdepodobné, že spadol zo stromu a pristál vám na hlave.

Kliešte sa však radi živia aj živočíchmi, ktoré žijú na strome. Preto nie je úplne vylúčené, že ak spadne po nakŕmení, zostane na strome alebo pristane na inom zvierati alebo človeku pod stromom. Bola by to však veľká náhoda.

Ak ste na sebe našli kliešťa, je oveľa pravdepodobnejšie, že sa na vás dostal bežným spôsobom, t. j. chôdzou po vysokej tráve, kríkoch alebo inom nízko položenom poraste.

Podobné články

Back to top button