Príroda

Ako dlho žije včela medonosná

Ako dlho žijú včely medonosné?

Medonosné včely sú tradične známe ako usilovné robotnice, ktoré nám dodávajú sladký med. Včela medonosná je v skutočnosti jediným hmyzom, ktorý produkuje potravu, ktorú ľudia jedia. Vosk a med, ktoré tieto včely vyprodukujú, používame na vlastnú spotrebu. Tento drobný lietajúci hmyz je pre väčšinu z nás absolútne fascinujúci, pretože sme od neho tak veľmi závislí!

Životnosť včely medonosnej sa pohybuje od ôsmich týždňov do piatich rokov v závislosti od druhu a jej úlohy v úli. Králik žije v priemere 8 týždňov. Včely robotnice môžu žiť v lete až šesť týždňov a v zime až päť mesiacov alebo dlhšie. Na druhej strane včelie kráľovné, ktoré sú zároveň jedinými reprodukčnými včelami v kolónii, môžu žiť niekoľko rokov.

Časom včelia matka kladie viac neoplodnených vajíčok, čo je pre včelstvo problém. Preto mnohí včelári často menia matky každý rok alebo dva.

Včela na strome
Foto: Freepik

Prehľad včiel medonosných

Medonosné včely opeľujú kvety, ovocie a zeleninu. To znamená, že pomáhajú iným rastlinám rásť, a preto sú pre ekosystém také dôležité. Včely prenášajú peľ medzi samčími a samičími časťami rastlín, čo umožňuje tvorbu semien a plodov.

Včely však vymierajú, čo je jedna z najväčších ekologických katastrof, ktorým bude ľudstvo jedného dňa čeliť.

Na celom svete žijú približne 2 miliardy včiel a okrem Antarktídy ich možno nájsť takmer všade

Jedna včela vyprodukuje za svoj život približne jednu desatinu čajovej lyžičky medu. Celá včelia rodina môže za rok vyprodukovať 35-45 kg medu. Preto je včelárstvo také populárne na celom svete a čoraz viac ľudí si ho obľúbilo aj v mestách, kde majú úle na strechách. To platí aj pre Prahu, kde sú desiatky úľov, o ktorých možno ani nevieme.

Včely na včelom pláste
Foto: Freepik

Ako dlho žije včela medonosná podľa deľby práce

Medonosné včely sú „superorganizmy“ vďaka svojim zložitým, dobre štruktúrovaným kolóniám. Kolónie môžu mať 50 000 až 60 000 včiel, z ktorých každá plní špecifickú funkciu pre úspech kolónie.

Pracovníci

Včely robotnice žijú 6 až 7 týždňov na jar/leto a 4 až 6 mesiacov na jeseň. V teplých mesiacoch majú veľa hladných lariev, ktoré kŕmia a produkujú plásty. Na jeseň robotnice nemajú potomstvo, pretože kráľovná prestáva klásť vajíčka. Robotnice sa musia počas zimy zhromažďovať okolo kráľovnej, aby sa zahriali a boli pripravené na vyliahnutie začiatkom jari.

Kráľovná

Včelia matka môže žiť tri až štyri roky, ak nie je chorá. V niektorých prípadoch je známe, že kráľovné prežívajú až šesť rokov.

Včelí samec (trus)

Obvyklá dĺžka života včelieho trúdu alebo samca je približne 55 dní. Trúdy hynú krátko po spárení s kráľovnou.

Priemerný životný cyklus včely medonosnej

Včely medonosné majú štyri jedinečné životné štádiá: vajíčko, larvu, kuklu a dospelého jedinca. Celkový čas vývoja týchto troch štádií včiel sa trochu líši, ale proces je v konečnom dôsledku rovnaký.

Vajíčko

Kráľovná kladie jedno vajíčko do každej bunky plástov, ktoré včely robotnice vyčistili a pripravili. Ak bunka nie je dostatočne čistá, kráľovná sa presunie do ďalšej bunky.

Ak si vyberie bežnú bunku veľkosti robotnice, uvoľní do nej oplodnené vajíčko. Z tohto vajíčka vyrastie včela robotnica (samička). Ak si však vyberie väčšiu bunku, kráľovná znesie neoplodnené vajíčko. Z tohto vajíčka sa vyliahne trúd (samec).

Larva

Tri dni po nakladení vajíčka kráľovnou sa z neho vyvinie larva. Zdravé larvy sú čisto biele a sú stočené v bunkách. Larvy sú spočiatku drobné, ale rýchlo sa vyvíjajú a päťkrát sa zbavujú kože. Včely ich kŕmia materskou kašičkou a potom ich vykrmujú kombináciou medu a peľu.

Keď sa larvy začnú vyvíjať, včely utesnia bunku včelím voskom. Po uväznení si larvy okolo tela upletú zámotok, v ktorom sa premenia na kuklu

Kukla

Z larvy sa teraz vyvinula kukla. Zmeny, ku ktorým teraz dochádza, sú skryté pod voskovými zátkami. Z kukiel sa vyvíjajú dospelé včely.

Začínajú sa formovať oči, nohy a krídla. Ako prvé sa sfarbia oči, ktoré sa zmenia na ružové, fialové a potom na čierne. Nakoniec sa objavia drobné chĺpky, ktoré pokryjú telo včely.

Dospelé včely

Po dvanástich dňoch dospelá včela prežerie voskový kryt a pripojí sa k ostatným včelám. Keď sa včelia robotnica vzdiali od bunky, vyčistí ju a pripraví sa na ďalšie vajíčko.

Včela na kvete
Foto: Freepik

Faktory ovplyvňujúce dĺžku života včely medonosnej

Životnosť včely medonosnej môže ovplyvniť viacero okolností. Včely zvyčajne umierajú prirodzenou smrťou, ale niekedy ich môžu zjesť iné zvieratá alebo ich môžu zabiť iné včely

Medzi najčastejšie faktory, ktoré ovplyvňujú dĺžku života včely medonosnej, patria:

Pesticídy

Jedným z najvážnejších rizík pre včely medonosné je rozsiahle používanie pesticídov v priemyselnom poľnohospodárstve.

Choroba

Najvážnejším nebezpečenstvom pre včely medonosné je však choroba alebo infekcia, ktorá môže za vážnych okolností zničiť celé včelstvo.

Predátori

Predátori sa líšia v závislosti od prostredia. Niekde na včely útočia medvede a skunky, inde osy, sršne alebo piskory.

Včely vylietajú zo svojho domova
Foto: Freepik

Ako zomiera väčšina včiel?

Najčastejšou príčinou úhynu včiel je:

Prirodzené príčiny

Rovnako ako u iných zvierat môže choroba alebo staroba spôsobiť úhyn.

Pesticídy

Pesticídy môžu včely zabiť veľmi rýchlo, ale aj pomaly. Druhý prípad je horší, pretože včela môže preniesť pesticíd do úľa a otráviť ostatné včely.

Úbytok opeľovačov

Počet včelích opeľovačov klesá v dôsledku rôznych okolností vrátane straty biotopov, chorôb a najmä ľudskej činnosti.

Prečo žijú včelie matky dlhšie?

Včelie kráľovné žijú vďaka svojej strave podstatne dlhšie ako včely robotnice. Hoci nemajú žiadnu dedičnú výhodu, ich stravovacie návyky spôsobujú zdvojnásobenie ich veľkosti a hmotnosti.

Royalactin, bielkovina prítomná u včiel medonosných, sa vylučuje zo žliaz na hlave. Pri interakcii tejto tekutiny s peľom vzniká chemická zmes, ktorá stimuluje rast a dozrievanie včelích matiek. Výsledkom je, že kráľovná je väčšia, lepšie sa rozmnožuje a žije dlhšie.

Podobné články

Back to top button