Príroda

Ako dlho žije sliepka vo voľnej prírode a domestikovaná

Ak ste sa rozhodli chovať sliepky v kurníku na dvore, je dôležité vedieť, akého veku sa dožívajú. Či už chcete mať jedinečné domáce zvieratko alebo máte záujem o čerstvé vajcia, sliepky môžu byť skvelým doplnkom každej farmy alebo dvora, ako aj veselými spoločníkmi.

Sliepky sa dožívajú v priemere 4 až 10 rokov. Závisí to však od druhu, miesta chovu a starostlivosti, ktorú dostávajú. Domáce sliepky sa dožívajú vyššieho veku najmä vďaka ochrane pred predátormi a lepšej zdravotnej starostlivosti. Voľne chované sliepky sa zvyčajne dožívajú 2 až 5 rokov.

Pozrieme sa na to, ako dlho sa sliepky dožívajú, ako im predĺžiť život, ako aj na jednotlivé fázy života a ako dlho v ňom sliepky žijú.

Sliepky v záhrade
Foto: Freepik

Ako dlho žijú sliepky podľa prostredia a druhu

Voľne chované sliepky sa dožívajú v priemere 2-5 rokov v závislosti od prostredia a hrozieb zo strany predátorov, zatiaľ čo domestikované alebo domáce sliepky môžu pri správnej starostlivosti žiť viac ako desať rokov. Existuje však určitý druh sliepok, ktorý si zaslúži osobitnú zmienku. Ide o hybridné sliepky.

Hybridné sliepky sú krížené sliepky, ktoré človek upravil tak, aby vyhovovali jeho potrebám. Tieto sliepky sú šľachtené na mäso, produkciu vajec a iné účely, v dôsledku čoho sú ich gény navždy zmenené. Hybridné kurčatá sa dožívajú v priemere 2 až 4 rokov.

Preto je dôležité zaobstarať si čistokrvné kurčatá, ak plánujete mať na dvore kurník. Tieto sliepky nie sú geneticky upravené ani chované na mäso.

Čistokrvné (nehybridné) sliepky sa dožívajú v priemere 5 až 10 rokov a približne štvrtinu tohto času môžu znášať vajcia. Vďaka tomu sú tieto sliepky ideálne na chov na dvore a ako rodinné domáce zvieratá.

Najstaršie sliepky na svete

Podľa Guinnessovej knihy rekordov sa najstaršia sliepka na svete volala Muffy a dožila sa 22 rokov. A aké bolo tajomstvo dlhého života sliepky Muffy? Žila pohodlným životom, ktorý nezahŕňal znášanie vajec a iné namáhavé činnosti.

Kure
Foto: Freepik

Priemerný životný cyklus sliepok

Ak sa plánujete starať o kurník na dvore plný sliepok, je dôležité dozvedieť sa o ich životnom cykle.

Je dôležité vziať do úvahy nasledujúce skutočnosti

Kurča sa vyliahne po 21 dňoch vo vajci. Vyliahnu sa úplne sformované s perím a potrebujú len trochu času, aby sa našuchorili, kým ich budete môcť premiestniť. Je dôležité, aby mláďa zostalo v teple aspoň tri dni po vyliahnutí.

Novo vyliahnutým mláďatám treba okamžite podávať potravu a vodu, ktoré treba denne vymieňať, aby boli čerstvé. Je dôležité, aby novorodené mláďa dostávalo kompletnú stravu plnú bielkovín a vitamínov.

Mláďatá

Mláďatá sa prvýkrát vyliahnu vo veku 4 – 5 týždňov. Okolo 7. týždňa života začnú opäť línať. Toto liahnutie je dôležité, pretože vďaka nemu získajú mláďatá rôznych pohlaví svoje jedinečné farby a vzory

Mláďatá rýchlo rastú a vo veku 8 až 10 týždňov radi zažívajú vonkajšie dobrodružstvá. Čoskoro sa začlenia do svojej kuracej rodiny prostredníctvom klovania (kde dominantnejšia sliepka klovie podriadenejšie) alebo určitého druhu vtáčej hierarchie.

Dospelosť

Sliepky sa považujú za dospelé zvyčajne po znesení prvého vajca. To sa môže stať vo veku od 20 týždňov do celého roka. V tom čase by už vaše sliepky mali znášať vajcia a mali by tiež vedieť, ako funguje kurník.

Dospelé sliepky zvyčajne znášajú vajcia približne do troch rokov. Pri správnom kŕmení a starostlivosti môžu vaše sliepky znášať vajcia oveľa dlhšie. Niektoré z najväčších plemien sliepok môžu v dospelosti vážiť až 13 kg.

Seniori

Hoci vaša sliepka pravdepodobne nebude lámať rekordy, môžete očakávať, že sa dožije aspoň piatich rokov. Seniorská sliepka nebude potrebovať oveľa viac starostlivosti ako dospelá sliepka.

Mali by ste však zabezpečiť, aby sa o vašu staršiu sliepku dobre starali, najmä keď starne. Pravidelne ju kontrolujte, či nemá poranenia, a nezabudnite pravidelne čistiť kurník, aby ste predišli infekciám a baktériám.

Nechajte ich voľne sa pohybovať po dvore, pretože sa živia mnohými bežnými hmyzími škodcami. Pokiaľ sú v teple a spokojné, vaše staršie sliepky by sa mali dožiť vysokého veku.

Sliepky na tráve
Foto: Freepik

Tipy, ako zabezpečiť, aby sa vaša sliepka dožila vysokého veku

Keď už hovoríme o dlhom živote, vaša sliepka môže v živote využiť nasledujúce veci, ktoré zlepšia jej celkové zdravie:

  • Zlepšite svoj kurník: Veľký a čistý kurník je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zlepšiť život vašej sliepky. Hoci je kurník dôležitý, sliepky by mali mať aj dostatok priestoru na behanie. Dôležité je tiež mať kurník, ktorý je zabezpečený pred predátormi.
  • Udržujte sliepky v teple: Nie je reálne preniesť celý kurník so sliepkami na zimu dovnútra, ale sliepky zimu neprežijú. Mali by ste zvážiť zabezpečenie kúrenia pre sliepky v kurníku aj v ich výbehu.
  • Sliepky kŕmte vyváženou stravou: Sliepky môžete kŕmiť a liečiť a starším sliepkam dokonca dávať doplnky. Môžete zvážiť, či necháte sliepky vo voľnom výbehu na krmive s vysokým obsahom vápnika, pretože každá sliepka má iné zdravotné potreby.

Podobné články

Back to top button