Technika

Čo sú nulled pluginy/šablóny a prečo sa im vyhnúť

Mnohé články na tejto stránke sa venujú tomu, ako zvýšiť zisky, ale musíme sa pozrieť aj na to, ako si nepodrezať konáre pod sebou. Jedným z týchto spôsobov je určite nákup a používanie nulových (čítaj nald) pluginov alebo šablón.

Pozriem sa na to, čo tieto nulové pluginy alebo šablóny vlastne sú, prečo sa im vyhnúť oblúkom a aké riziká predstavujú pre vaše stránky.

Čo je nulled plugin alebo šablóna

Keď chceme využívať prémiové rozšírenia alebo šablóny, musíme niečo zaplatiť. Môže ísť o jednorazovú platbu alebo o mesačné či ročné opakované platby. Tieto prémiové komponenty môžu stáť desiatky až stovky eur (jednorazovo alebo opakovane).

Takže relatívne vysoká suma pre nových blogerov, na druhej strane nie až taká vysoká. Investícia niekoľkých tisícok sa však môže zdať vysoká (najmä keď blog ešte nevydelal ani cent), a tak človek začne googliť, ako si stiahnuť a používať rôzne šablóny a rozšírenia zadarmo.

A práve tu sa dostávame k tomu, čo je nulový softvér (ktorý v prípade webových stránok zvyčajne zahŕňa zásuvné moduly a šablóny, ale v praxi to môže byť akýkoľvek počítačový program). Nulový softvér je kópia oficiálneho prémiového/plateného softvéru, ktorá bola upravená tak, aby sa za ňu nemusela platiť licencia, ale stále ponúka určitú formu prémiových funkcií, aj keď často veľmi obmedzených.

Znehodnotená verzia má často oficiálne logo a grafiku, ktoré vytvárajú dojem, že ide o oficiálne rozšírenie, takže ani samotní majitelia stránok nemusia vedieť, že používajú znehodnotenú verziu. Ak sa napríklad pokúsia komunikovať so zákazníckou podporou, narazia na ňu.

Nulový softvér je často dostupný zadarmo na rôznych fórach, alebo sa dá často kúpiť za smiešnu sumu, pričom ôže ísť o balík služieb, ktorý stojí jednotky alebo desiatky eur, hoci ich cena by bola na oficiálnych stránkach mnohonásobne vyššia.

Pozor, niektoré začínajúce projekty môžu ponúkať akcie a skvelé podmienky alebo doživotné akcie v čase, keď napríklad projekt ešte nie je dokončený. To, že je program v predaji, neznamená, že ide o nelegálnu verziu zásuvného modulu, ale že možno ešte nemá všetky funkcie. Tieto propagačné akcie pre začínajúcich používateľov zvyčajne nájdete na stránkach Dealify alebo AppSumo. Môžete tiež použiť ThemeForest, čo je predajný kanál s oficiálne licencovaným softvérom.

Nebezpečenstvá znehodnoteného softvéru a dôvody, prečo sa im vyhnúť

Zrušený zásuvný modul je určite niečo, čo nechcete používať. Pozriem sa na tie najdôležitejšie, ktoré vás, dúfajme, odradia od nákupu týchto nelegálnych kópií.

1) Porušenie zabezpečenia vašej stránky

Cena nulových pluginov nie je tak nízka preto, že autori zarábajú na našich platbách, ale preto, že inštaláciou týchto programov takmer vždy nainštalujeme aj nejaký malvér alebo umožníme neobmedzený prístup do administrácie našich stránok.

„Ľudia“, ktorí vytvárajú a predávajú nulový softvér, chcú, aby sme ho nainštalovali na naše webové stránky. Bez nášho vedomia potom môžu voľne upravovať obsah, vkladať vlastné reklamy, presmerovania, stránky, pridávať spamové odkazy alebo dokonca ukradnúť/blokovať celý náš obsah.

Práve o tom sú tieto rozšírenia. Mnohé nulové doplnky sú zadarmo, ale naozaj by si niekto dal tú námahu a vytvoril (alebo prepracoval) prémiové rozšírenie, ktoré by potom zdieľal zadarmo?

O tom, čo takéto znefunkčnené pluginy robia a ako sa v nich skrýva škodlivý softvér, sa môžete dočítať napríklad na blogu bezpečnostného programu Sucuri.

Jednoducho povedané, ak nainštalujete nulový doplnok, takmer určite ste na stránku nainštalovali aj vírus alebo ste hackerovi sprístupnili správu, a teda úplnú kontrolu nad celou stránkou. To, čo urobí s vašou stránkou, je potom v podstate úplne na ňom.

Vyčistenie takéhoto chaotického webu potom s veľkou pravdepodobnosťou bude stáť násobky toho, čo by ste zaplatili za oficiálny bezpečný softvér.

2) Nezískate všetky funkcie alebo budúce aktualizácie

Nulové rozšírenia môžu celkom jednoducho vyprázdniť kód a predstierať, že sú plne licencované, ale v praxi je potrebné, aby rozšírenia naozaj overovali všetko pomocou platného licenčného kódu, aby sa odomkli všetky funkcie. Ako príklad použijem optimalizáciu obrázkov prostredníctvom prémiového doplnku. Táto optimalizácia často neprebieha priamo na našom serveri, ale funguje tak, že sa obrázok odošle službe (čo sa deje takpovediac pod kapotou), služba obrázok optimalizuje a odošle späť. Táto požiadavka na optimalizáciu sa však uskutoční len vtedy, keď máme skutočne platnú licenciu.

Niektoré funkcie je možné do nulového softvéru pridať kopírovaním iných bezplatných zásuvných modulov, aby boli dôveryhodnejšie, ale takmer vždy nejaká funkcia úplne chýba alebo jednoducho nie je na požadovanej úrovni.

To isté platí pre všetky budúce aktualizácie a vylepšenia existujúceho oficiálneho produktu. V zásuvnom module s nulovou hodnotou to jednoducho neuvidíme.

3) Nulled pluginy a šablóny sú nelegálne

Nulled softvér je ukradnutý softvér, ktorý by som len upravil, aby sa obišli licenčné požiadavky a bol do určitej miery použiteľný. Je však prakticky nepochybné, že vytváranie, šírenie alebo dokonca používanie ukradnutého softvéru je nezákonné.

Právne poplatky alebo pokuty môžu byť pomerne vysoké, takže už len z tohto dôvodu by som sa určite vyhol znehodnotenému softvéru.

Zákaznická podpora
Foto: Freepik

4) Žiadna zákaznícka podpora

Prémiový softvér často nie je len o samotných funkciách, ale aj o zákazníckej podpore, ktorá dokáže poradiť, čo a prečo nefunguje, alebo pomôcť s inštaláciou. Môžete tiež kontaktovať autorov softvéru a upozorniť ich na chybu alebo navrhnúť nejakú užitočnú funkciu.

Prémiové pluginy a šablóny často ponúkajú aj úplnú dokumentáciu a opisy nastavení, alebo čo robiť, aby sa nastavenie zmenilo.

Ako je asi jasné, v prípade nulového softvéru to jednoducho neexistuje. Za tento softvér nikto nezodpovedá a naozaj sa nemôžete spoľahnúť na to, že vám niekto poradí.

5) Zničíte si SEO

Môžete použiť stovky SEO trikov, ale akonáhle máte nainštalovaný nulový plugin alebo šablónu, Google/Seznam/Bing vás aj tak nebude mať rád. Vaša stránka bude obsahovať nevyžiadané a/alebo skryté odkazy, podivné reklamy, presmerovania na škodlivé stránky a všetko ostatné, čo si len dokážete predstaviť.

Vyhľadávače nezobrazujú nebezpečné stránky vo svojich výsledkoch. A keď sa vaša stránka vyhodnotí ako nebezpečná, môžete byť na veľmi dlhý čas vylúčení z ringu SEO s pokutami alebo priamo vykázaní z výsledkov.

Dokonca aj očisteným stránkam od škodlivého softvéru môže trvať týždne alebo dokonca mesiace, kým sa znovu objavia vo výsledkoch vyhľadávania, a určite môžete počítať s tým, že opätovné získanie autority a návrat na popredné pozície bude veľmi dlhá cesta, a kto vie, či sa to vôbec niekedy podarí.

6) Škodíme vývojárom prémiového softvéru

Stiahnutím nelegálnej verzie softvéru môžeme s veľkou pravdepodobnosťou poškodiť našu stránku, ale pripravíme autorov oficiálnej verzie o ďalšiu motiváciu pracovať na programe. Samozrejme, ak je program úspešný a ľudia zaň platia, je nepravdepodobné, že by sme autorov priviedli na mizinu; môžeme ich odradiť od budúcich inovácií a vylepšení.

Som zástancom toho, že ak je pre nás softvér užitočný a dokonca na ňom reálne zarábame, mali by sme zaň platiť primeranú cenu. A ak nechceme platiť, tak použijeme nejakú bezplatnú alternatívu v podobe pluginu z repozitára

, kde si zvyčajne musíme dať viac práce s jeho sprevádzkovaním, alebo sa zmieriť s tým, že funkcia nikdy nebude taká dobrá, alebo že plugin môže kolidovať s iným, alebo že sa autor o plugin jednoducho prestane starať, t. j. časom môže prestať fungovať úplne.

Je naozaj potrebné platiť za pluginy a šablóny?

Často potrebujeme rôzne rozšírenia, aby sme ušetrili čas, prácu alebo správu napríklad reklám, partnerských spoločností alebo obsahu, alebo chceme vyriešiť veľa vecí jedným pluginom so všetkými funkciami, namiesto toho, aby sme sa museli zaoberať nastavením niekoľkých bezplatných verzií, ktoré riešia vždy len jednu funkciu.

Napríklad v úložisku pluginov alebo šablón WordPress môžeme nájsť desiatky tisíc rozšírení, ktoré môžu pridať takmer akúkoľvek funkciu na webovú stránku, takmer vždy zadarmo. Stále však existuje miesto pre platené varianty, ktoré zvyšujú pohodlie a umožňujú ich autorom napríklad lepšie spravovať kolízie medzi zásuvnými modulmi alebo pridávať integrácie. Bezplatné doplnky môžu tiež ponúkať niektoré funkcie naozaj zadarmo, ale môžu obsahovať aj platený doplnok, ktorý pridáva ďalšie funkcie.

Typickým príkladom je WP-Rocket, čo je optimalizačný doplnok pre WordPress. Ten dokáže optimalizovať množstvo vecí od oneskorenia načítania JavaScriptu, ukladania stránky do medzipamäte, GZipu až po odstránenie nepoužívaných štýlov. V praxi však zistíte, že mnohé bezplatné doplnky v skutočnosti zvládajú každú funkciu veľmi podobne, len ich musíte nainštalovať a spravovať viac.

Časom však možno nebudete chcieť riešiť konflikty medzi zásuvnými modulmi alebo inými nastaveniami. Preto môžete používať len jeden prémiový plugin, za ktorý síce zaplatíte, ale ušetríte si veľa práce a starostí a môžete sa sústrediť na iné veci, keď už váš blog niečo zarába, a nie sa trápiť tým, prečo tá či oná funkcia nefunguje, keď je povolená nejaká kombinácia pluginov.

Takže v začiatkoch akejkoľvek webovej stránky sa dá prakticky všetko vyriešiť bez prémiových rozšírení, keď asi jediná vec, ktorú by som vyslovene odporúčal, je kúpiť si dobrú šablónu. Napríklad na už spomínanom ThemeForest sú oficiálne šablóny k dispozícii za desiatky eur, keď (pokiaľ viem) je licencia doživotná so všetkými budúcimi aktualizáciami. Ale táto investícia do šablóny plus webhostingu a domény naozaj nie je vysoká, ak to s vytvorením ziskovej webovej stránky/blogu myslíte vážne.

Pokiaľ ide o zásuvné moduly, v podstate všetko sa dá vyriešiť pomocou bezplatných verzií z úložiska, pokiaľ ide o jednoduchšie funkcie a bežné metódy optimalizácie. Zaberie to trochu viac času a v budúcnosti môžete tieto bezplatné verzie nahradiť prémiovými, ale v začiatkoch blogovania vlastne nie sú potrebné žiadne investície do pluginov a nevidím dôvod, prečo skúšať nulové verzie, ktoré z dlhodobého hľadiska prakticky 100% prinesú oveľa viac škody ako úžitku.

Podobné články

Back to top button