Ako schudnúť, ak trpíte syndrómom polycystických vaječníkov?
📝Obsah
Čo je PCOS?
Syndróm polycystických vaječníkov alebo PCOS je jednou z najčastejších porúch ženského reprodukčného systému. Skutočné počty je veľmi ťažké zistiť, ale v Spojenom kráľovstve sa uvádza, že 1 z 10 žien trpí syndrómom polycystických vaječníkov a celosvetový odhad prevalencie tejto poruchy sa pohybuje medzi 5 a 20 %, pričom až polovica týchto žien nemusí mať žiadne príznaky. Presná príčina tejto poruchy zatiaľ nie je známa, ale predpokladá sa, že je dedičná. Začína sa prejavovať v období dospievania, ale môže sa vyvinúť aj v neskorších rokoch, zvyčajne v dôsledku priberania na váhe.
Názov ochorenia vychádza z jedného z faktorov ochorenia, ktorým je zmnoženie folikulov (vačkov obsahujúcich nezrelé vajíčka) na vaječníkoch, ktoré môžu, ale nemusia následne vytvoriť cysty. Pri PCOS potom folikuly nie sú schopné uvoľniť zrelé vajíčko, čo znamená, že nedochádza k ovulácii, čo znemožňuje počatie. Preto je najlepšie konzultovať možné príčiny neplodnosti so svojím gynekológom.
Aby vám bol diagnostikovaný PCOS, musíte vykazovať aspoň 2 z 3 faktorov tohto ochorenia, ktorými sú:
- Cystické vaječníky
- Dlhodobá, nepravidelná alebo žiadna menštruácia
- Hyperandrogenizmus (zvýšené hladiny mužských hormónov, najmä testosterónu a androstendiónu)
Príznaky PCOS
Každý z troch faktorov syndrómu polycystických vaječníkov je zodpovedný za iné príznaky. Tieto príznaky sú výraznejšie pri nadváhe alebo obezite a často ich pomôže zlepšiť cvičenie a zníženie hmotnosti.
Je dôležité poznamenať, že postihnutá žena často netrpí všetkými uvedenými príznakmi a že sa môžu vyskytovať v rôznej miere. Na druhej strane, nie všetky ženy s cystickými vaječníkmi majú PCOS.
- Cystické vaječníky
Ako je opísané vyššie, ide o stav, pri ktorom sa na jednom alebo oboch vaječníkoch vytvorí nadmerný počet folikulov (uvádza sa až 24), ktoré však nedozrejú. Tento stav zabraňuje ovulácii, a tým komplikuje počatie. Jediný spôsob, ako zistiť, či máte cystické vaječníky, je ultrazvukové vyšetrenie panvy (ultrazvuk). Tento príznak sa vyskytuje u 15 % žien s diagnózou PCOS.
- Nepravidelná menštruácia
Príznakom, ktorý si žena môže všimnúť sama, sú rôzne anomálie menštruačného cyklu. Najvýraznejšia je dĺžka cyklu, ktorá trvá viac ako 35 dní, čo znamená len 9 menštruácií za rok. Niekedy môže dôjsť k úplnému vynechaniu menštruácie, ale u niektorých žien sa môže prejaviť len silnejšou menštruáciou. Na zmiernenie týchto príznakov sa bežne používa hormonálna antikoncepcia. Medzinárodná zdravotnícka organizácia (WHO) však uvádza, že ak neplánujete otehotnieť, je nevyhnutné menštruovať aspoň raz za tri mesiace, aby ste sa vyhli ďalším zdravotným komplikáciám vrátane rakoviny sliznice maternice.
- Hyperandrogenizmus
Nadmerné množstvo mužských hormónov alebo hyperandrogenizmus je príznak, ktorý sa dá zistiť pomocou krvného testu v laboratóriu. Ide najmä o zvýšenú hladinu testosterónu a androstendiónu. Sám o sebe sa tento príznak vyskytuje u 5 % žien v reprodukčnom veku, pričom v 70 % ide o syndróm polycystických vaječníkov. Najčastejšími prejavmi sú akné, zápal kože, vypadávanie vlasov a výskyt hustejšieho ochlpenia, napríklad na tvári (hirzutizmus).
Ďalšie prejavy ochorenia:
Metabolický syndróm
Tento prejav súvisí s inzulínovou rezistenciou. Ide najmä o hromadenie tuku v brušnej oblasti, viac viscerálneho tuku, zvýšený krvný tlak, zvýšenú hladinu cukru v krvi a vysoký cholesterol. SM zvyšuje riziko cukrovky 2. typu a kardiovaskulárnych ochorení.
Hormonálna nerovnováha
Hoci skutočný pôvod ochorenia nie je stále známy, jednou z možných príčin je hormonálna nerovnováha. U žien postihnutých týmto ochorením sú v nerovnováhe najmä 4 hormóny:
- Testosterón – ženy bežne produkujú malé množstvo tohto hormónu v nadobličkách a vaječníkoch, jeho nadbytok spôsobuje: akné, vypadávanie vlasov, výraznejší rast ochlpenia, nízky hlas, rast svalov alebo zväčšený klitoris. Vysoké hladiny testosterónu ovplyvňujú vaječníky, najmä brzdia dozrievanie vajíčok.
- Luteinizačný hormón (LH ) – LH za normálnych okolností stimuluje ovuláciu a produkciu testosterónu vo vaječníkoch, jeho úlohou je uvoľniť zrelé vajíčko z folikulu, keďže k tomu pri PCOS nedochádza, jeho koncentrácia sa zvyšuje. Vysoké hladiny tohto hormónu majú abnormálny účinok na vaječníky alebo na tvorbu väčšieho počtu folikulov.
- Inzulín – pri PCOS je zvýšená odolnosť buniek voči inzulínu, neabsorbujú tento hormón z krvného obehu, čo vedie k zvýšeniu hladiny inzulínu v krvi. Okrem toho zvýšená koncentrácia inzulínu vedie k vyššej sekrécii mužských hormónov.
- Globulín viažuci pohlavné hormóny (SHBG) – hladina tohto hormónu je znížená práve vysokou koncentráciou inzulínu v krvi. Za normálnych okolností sa SHBG podieľa na potláčaní androgénov znižovaním hladiny testosterónu.
- Prolaktín – zvýšené hladiny tohto proteínu boli zistené len u niekoľkých žien trpiacich PCOS. U zdravých žien je zodpovedný za nadmerný rast mliečnych žliaz a produkciu mlieka. Zvýšené koncentrácie tohto hormónu sa spájajú len s hyperandrogenizmom, anovuláciou, dlhými alebo nepravidelnými menštruačnými cyklami, neočakávanou laktáciou a stratou libida.
Najčastejšie mýty o PCOS
- S PCOS nemôžete otehotnieť – Prejavom PCOS nemusia byť nevyhnutne cystické vaječníky (pozri vyššie), ani tento prejav nemusí nevyhnutne znamenať zníženú plodnosť. Existuje mnoho ďalších príčin neplodnosti a je dôležité poradiť sa so svojím lekárom.
- Máte PCOS, pretože máte nadváhu – Nadváha len zhoršuje príznaky ochorenia. Preto nie je jej príčinou. Presný pôvod PCOS nie je známy, ale ukazuje sa, že súvisí s genetikou. Najnovšie štúdie ukazujú, že samotné polycystické vaječníky sú len prejavom ochorenia, a nie jeho príčinou, ktorou je pravdepodobne hormonálna nerovnováha.
- Ak trpíte PCOS, je nemožné schudnúť – Chudnutie pri PCOS je ťažšie, pretože je zvýšená inzulínová rezistencia, ktorá spôsobuje aj zvýšené chute. Mnohé ženy trpiace týmto ochorením tiež bojujú s nadváhou a obezitou, ale to neznamená, že je nemožné schudnúť, len je to pre väčšinu žien ťažšie.
- Chudnutie vás zbaví PCOS – Hoci Americká asociácia klinickej endokrinológie odporúča zníženie hmotnosti o 5-15 % na zníženie závažnosti príznakov PCOS, chudnutie nie je liekom na toto ochorenie. PCOS sa nedá vyliečiť a liečba sa zameriava na zvládanie príznakov, čo sa dosahuje reguláciou hladiny hormónov (napr. inzulínu), k čomu prispieva zdravý životný štýl a zníženie telesnej hmotnosti.
Ako cystické vaječníky ovplyvňujú chudnutie?
Aby ste lepšie pochopili, ako konkrétne PCOS ovplyvňuje chudnutie, je dobré vysvetliť rovnicu celkového denného energetického výdaja (TDEE). Táto rovnica sa skladá z nasledujúcich jednotiek:
- BMR = bazálny metabolizmus, predstavuje približne 70 % celkového energetického výdaja. Je to energia, ktorú spaľujeme len tým, že žijeme a dýchame bez akéhokoľvek pohybu.
- NEAT = termogenéza založená na necvičení, t. j. všetok ostatný pohyb, ktorý nepredstavuje tréning. To je približne 15 % celkového energetického výdaja.
- TEF = termický účinok potravín. predstavuje, koľko energie sa spáli pri samotnom trávení prijatej potravy. Tvorí približne 10 % celkového energetického výdaja.
- EAT = termogenéza vyvolaná cvičením. Tvorí približne 5 % celkového energetického výdaja a predstavuje kalórie spálené pri cvičení.
Rovnica vyzerá takto: TDEE=BMR (70%)+NEAT (15%)+TEF (10%)+EAT (5%)
PCOS má však neblahý vplyv na množstvo energie spálenej prostredníctvom bazálneho metabolizmu (BMR). U zdravej ženy predstavuje BMR 70 % všetkej vynaloženej energie. U žien trpiacich PCOS je tento podiel o 14-40 % nižší. BMR potom predstavuje 42-60 % celkového energetického výdaja.
Toto zníženie energetického výdaja v pokoji pravdepodobne vyplýva z inzulínovej rezistencie, ktorá postihuje ženy s PCOS, a tým zaťažuje ich organizmus. Tento stav vedie k zhoršenej schopnosti buniek spracovávať glukózu z krvi, a tým prispieva k zvýšenej telesnej hmotnosti. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí sedavý spôsob života a nadváha alebo obezita. Hladinu inzulínu možno vyrovnať zdravým životným štýlom, zdravou stravou a fyzickou aktivitou.
Konkrétne sa odporúča vyhýbať sa potravinám s vysokým obsahom sacharidov a vysokým glykemickým indexom (GI).
3 tipy na riešenie obezity pri PCOS
- Strava s nízkym glykemickým indexom
Ide o diétu zameranú na konzumáciu potravín s nízkym glykemickým indexom. Znamená to obmedziť alebo úplne vylúčiť zo stravy potraviny bohaté na cukor a vysokokalorické potraviny. Glykemický index je vlastne jednotka, ktorá udáva schopnosť potravín zvyšovať hladinu cukru v krvi, pričom čím je vyššia, tým je zvýšenie hladiny cukru väčšie. Naopak, potraviny s nízkym glykemickým indexom môžu znižovať hladinu cukru v krvi, čo má pozitívny vplyv na chudnutie a cukrovku 2. typu. Okrem toho sa nízkoglykemická diéta spája so znížením hmotnosti a cholesterolu.
Medzi potraviny s nízkym glykemickým indexom patrí väčšina zdravých celozrnných potravín, ovocie a zelenina, mäso, vajcia, mliečne výrobky a ich vegánske varianty. Potraviny, ktorým sa treba vyhýbať, sú: biely chlieb, niektoré druhy zemiakov, cestoviny a rezance, biela dlhozrnná ryža, sladené rastlinné mlieka, čipsy, raňajkové cereálie a rôzne sladkosti (koláče, cukrovinky atď.)
Okrem toho nízkoglykemická diéta znižuje zápal v tele, čím pôsobí proti niektorým vedľajším účinkom PCOS, ako je napríklad akné. Chronický zápal, ktorý často postihuje ženy s PCOS a súvisí s obezitou. Práve potraviny bohaté na rafinované cukry a spracované potraviny sú považované za zdroj zápalu v tele.
- Pravidelná fyzická aktivita a dostatok spánku
Hoci je pre ženy trpiace týmto príznakom ťažšie podávať dobré fyzické výkony, účinok pravidelného cvičenia nie je zanedbateľný. Pravidelná fyzická aktivita u žien s PCOS vedie k zníženiu hladiny inzulínu v krvi, a tým prispieva k zníženiu hmotnosti, najmä v oblasti trupu
. Okrem toho sa pri silovom tréningu zistilo zníženie hladiny testosterónu. Aby bolo cvičenie účinné, musí byť predovšetkým dôsledné, t. j. cvičiť aspoň 45 minút aspoň trikrát týždenne.
Jedným z vedľajších príznakov PCOS môže byť prerušovaný spánok, spánkové apnoe alebo nespavosť. Nedostatok spánku zvyšuje aktivitu hormónov vyvolávajúcich hlad, ako sú napríklad grelín a kortizol, čo môže viesť k prejedaniu. Nedostatočný spánok je spojený s obezitou, zvýšeným BMI a vyšším rizikom ukladania tuku v oblasti brucha. Naopak, zníženie hmotnosti je spojené so zlepšením kvality spánku.
- Pozor na podvýživu
Dlhodobé obmedzovanie kalórií môže viesť k spomaleniu metabolizmu a konzumácia príliš malého množstva kalórií negatívne ovplyvňuje hladinu hormónov, ktoré riadia chuť do jedla. Táto reakcia tela potom vedie k ďalšiemu priberaniu na váhe. Namiesto drastického obmedzovania kalórií je preto dobré vyradiť zo stravy nezdravé potraviny plné rafinovaného cukru a nezdravých tukov.