Financie

Ako začať šetriť, aj keď nemáte v rozpočte miesto

Nemá zmysel chodiť okolo horúcej kaše – šetriť peniaze je pomerne náročná úloha, najmä pri nízkom plate.

Nie je to však nemožné. Navyše si to nevyžaduje pracovať od rána do večera, dokonca ani cez víkendy, žiť s piatimi spolubývajúcimi alebo sa vzdať všetkého, čo vás v živote robí šťastnými.

Musíte si však vytvoriť dobrú stratégiu, ktorej sa budete držať. Disciplína je zvyčajne najväčším kameňom úrazu, ale je tiež dobré vedieť, ako si v rozpočte vytvoriť viac priestoru bez toho, aby ste museli nevyhnutne viac zarábať alebo sa vzdať vecí, ktoré máte radi.

Pozrite si nášho sprievodcu, ako ušetriť peniaze, aj keď vo vašom rozpočte nie je práve miesto na úspory.

Pripravte sa začať šetriť

Sporenie znamená, že nemusíme neustále pracovať, aby sme zarobili peniaze. Namiesto toho nechávame naše peniaze pracovať za nás. Z dlhodobého hľadiska sa každá malá čiastka veľmi oplatí, a čím skôr začneme aspoň niečo odkladať, tým lepšie.

Súčasťou stratégie je sledovanie pravidelných a efektívnych výdavkov, vytvorenie rozpočtu, ale aj následné umiestnenie úspor tam, kde budú rásť. Na začiatku toho môže byť dosť veľa a môžete sa cítiť preťažení, ale nebojte sa. Postupujte postupne a riešte jeden problém za druhým.

1. Sledujte svoje výdavky

Nie nadarmo sa tento krok objavuje v podstate vo všetkých návodoch a radách, ako ušetriť peniaze. Základom akéhokoľvek šetrenia a úspor je vedieť, na čo skutočne míňate.

Aj tento krok je často sám o sebe veľkou pomocou a mnohým ľuďom otvára oči. Áno, pozerať sa na to, kam idú naše peniaze, môže byť nepríjemné, ale je to absolútna nevyhnutnosť, aby sme vedeli identifikovať oblasti, do ktorých úspory naozaj idú.

Pozrite si svoje výpisy aspoň za tri mesiace a napíšte si výdavky, ktoré idú na bývanie, na stravu, ale aj na položky, ako je zábava, cestovanie alebo dokonca jedlo či pitie, ktoré si kúpime v reštaurácii alebo na ulici.

Využiťmôžete aj mobilné aplikácie, ako je Wallet alebo Spendee, ktoré sa dokonca môžu pripojiť k vašej banke a automaticky triediť vaše výdavky. V základe sú bezplatné a prémiové funkcie v tomto prípade nebudete potrebovať. Samozrejme, môžete si prezrieť aj bankové výpisy, ale to je len práca navyše.

2. Stanovenie krátkodobých a dlhodobých cieľov úspor

Keď viete, na čo máte výdavky, je dobré stanoviť si aj krátkodobé a dlhodobé ciele.

  • Ak potrebujete rýchlo ušetriť peniaze,stanovte si krátkodobý cieľ sporenia . Možno je to 5 000 libier na letenku alebo na splatenie dlhu z kreditnej karty.
  • Ak máte vyšší cieľ, zaviažte sa k dlhodobému plánu sporenia. Môže to byť sporenie na bývanie, výchova detí alebo dokonca premýšľanie o dôchodku.

Je dôležité splniť oba ciele, aby ste si mohli užívať prítomnosť a zároveň plánovať budúcnosť.

3. Vytvorenie rozpočtu

Ak vieme, na čo míňame peniaze, mali by sme zostaviť rozpočet.

Dôležité je však byť realistom. Ak zistíte, že mesačne miniete na jedlo napríklad 400 EUR, nemá zmysel stanoviť si rozpočet vo výške 150 EUR. To je príliš veľká politika životného štýlu. Ak zistíte, že v rámci svojho rozpočtu na potraviny míňate na veci, ktoré následne vyhadzujete, je to dobré miesto, kde môžete začať postupne šetriť a naozaj sa uistiť, že nevyhadzujete žiadne potraviny.

Ak si nie ste istí, kde začať, nájdite si štruktúru pomocou týchto dvoch obľúbených metód:

  • Metóda 50/20/30 rozdeľuje vaše výdavky na percentá: 50 % na bývanie, 20 % na finančné ciele a 30 % na osobné výdavky. Tento plán sa ľuďom páči, pretože ponúka určitú flexibilitu pri osobných výdavkoch.
  • Metóda 60/20/20 tiež rozdeľuje výdavky na percentá. V tomto prípade 60 % vášho príjmu ide na životný štýl (jedlo, voda, bývanie), 20 % na zábavu a 20 % na úspory. Finanční poradcovia odporúčajú tento plán, pretože uprednostňuje vaše potreby pred vašimi želaniami.

Vytvorenie a dodržiavanie rozpočtu si vyžaduje čas a postupné zmeny, preto buďte trpezliví. Okamžité zníženie rozpočtu by znamenalo, že budete frustrovaní a podobne ako pri chudnutí sa dostaví jojo efekt, keď bude ťažšie všetko dodržať a ľahko sa vrátite tam, kde ste boli so svojimi výdavkami.

Foto: Freepik

4. Myslite na to, kam ukladáte svoje úspory

Kam dáte ušetrené peniaze? Zvážte niektoré možnosti, ktoré vám prinesú úrok alebo výnos, aby vaše peniaze neostali nečinné.

Tu je niekoľko nápadov:

  • Sporiaci účet s vysokým výnosom vám umožní jednoduchý prístup k vašim úsporám a zároveň vám prinesie určitý úrok. V praxi je to vždy lepšia možnosť ako mať peniaze na bežnom účte, ktorý ponúka len malý alebo žiadny úrok. Sporiace účty síce neprekonávajú infláciu, ale aspoň znižujú jej vplyv prakticky bez akýchkoľvek obmedzení z vašej strany. Založenie a vedenie sporiaceho účtu je bezplatné, všetko môžete spravidla urobiť čisto online a výška úrokov, ktoré potom platíte, závisí od podmienok (napríklad od toho, či musíte mať aj iný produkt).
  • Termínované vklady vám prinesú vyššiu úrokovú sadzbu, ale k peniazom nemáte prístup počas pevne stanoveného obdobia, zvyčajne niekoľkých rokov. Podobne nemôžete pridať peniaze na termínované vklady, ale musíte si založiť nový vklad
  • Akcie a dlhopisy sú dva obľúbené spôsoby investovania. Obe sú ideálne pre dlhodobé ciele, ako je napríklad sporenie na dôchodok. Akcie sú spojené s väčším rizikom a potenciálne môžete prísť o peniaze. Ak ste však ochotní prežiť vzostupy a pády trhu v priebehu rokov, môže sa vám to skutočne vyplatiť s vysokými výnosmi. Dlhopisy sú zvyčajne menej rizikové, ale aj ich výnosy bývajú nižšie. Vo všeobecnosti platí, že čím ste mladší, tým rizikovejší produkt by ste si mali vybrať – ale aj výnosy. Vo všeobecnosti platí, že čím ste mladší, tým väčšie riziko si môžete dovoliť.

Ako znížiť výdavky a ušetriť peniaze

To boli akési základy toho, čo by sme mali riešiť, keď chceme začať sporiť. Teraz sa budeme venovať tomu, ako reálne ušetriť peniaze bez toho, aby sme si naštrbili životný štýl a aby sme mali čo šetriť

Spôsoby, ako ušetriť na mesačných poplatkoch

Mesačné poplatky sú tu jednoducho s nami a my sa im jednoducho nemôžeme vyhnúť. Pozrime sa na spôsoby, ako na nich ušetriť.

1. Prechod na bankový účet bez poplatkov

Šetrenie na bankovom účte je jedným z najjednoduchších spôsobov šetrenia. Bežné účty sú dnes v moderných bankách bezplatné a zahŕňajú všetky bežné transakcie. Pozrite sa aj na položky, ako je prečerpanie účtu a koľko vás prečerpanie

skutočne stojí, a zistite, či existuje alternatíva, ktorá je lacnejšia alebo úplne bezplatná.

Zmena banky je teraz v podstate bezbolestná, pretože všetko môžete vybaviť čisto online. Jediné, čo môže zabrať trochu času, je zmena konfigurácie trvalých príkazov alebo inkás, ale aj to je otázka niekoľkých minút až desiatok minút, navyše to robíte podľa možnosti len raz, ale ušetríte na tom každý mesiac.

2. Ušetrite peniaze na poplatkoch za pôžičku

Musíme splácať svoje pôžičky, ale úverové spoločnosti sa môžu prepadnúť, aby nás prinútili splácať s nimi. Preto často ponúkajú naozaj výhodné podmienky, pričom všetky úvery konsolidujú do jedného zvyčajne so zníženými mesačnými splátkami alebo dokonca s lepšími úrokovými sadzbami.

Každá výhoda sa v tomto prípade počíta, najmä ak ide o dlhodobejšie úvery alebo hypotéky. Opäť ide o poplatky, ktoré sa zvyčajne dajú znížiť, aby ste získali lepší produkt.

3. Získajte nižšiu úrokovú sadzbu na dlh z kreditnej karty

Dlh na kreditnej karte má svoje výhody, ako napríklad bezúročné obdobie, keď je možné dlh splatiť bez úrokov, ale aj nevýhody v podobe obrovských úrokových poplatkov, ak nevyužijeme bezúročné obdobie.

Ak sa vám stalo, že máte dlh na kreditnej karte, veľmi dobre o tom viete, pretože poplatky sú veľmi vysoké bez toho, aby sa dlh nejako drasticky znížil.

Aj v tomto prípade sa oplatí hľadať spôsoby, ako sa zbaviť dlhu z kreditnej karty, možno práve konsolidáciou s inými úvermi, kde sa jednoducho zbavíte týchto vysokých poplatkov. Dlh na kreditnej karte sa naozaj neoplatí, ale často sa dá riešiť oveľa pohodlnejšími spôsobmi.

Za normálnych okolností by sme si nemali brať pôžičky na splatenie iných pôžičiek, ale na druhej strane v prípade kreditnej karty sa to môže vyplatiť. Okamžité splatenie tohto dlhu s obrovským úrokom môže v konečnom dôsledku ušetriť veľa peňazí na celkových poplatkoch.

4. Kontrola nových propagačných akcií a televíznych poplatkov

Tu sa oplatí poobzerať sa po lepších ponukách, ktoré viac vyhovujú vašim záujmom. Ak máte v televízore desiatky alebo dokonca stovky kanálov, je pravdepodobné, že väčšinu z nich nepotrebujete. A tie, ktoré potrebujete, možno budete môcť získať v lacnejšom balíku.

Alebo môžete úplne zrušiť televíziu a používať streamovacie služby, ako je Netflix, čo môže byť úplne v poriadku.

Neznamená to, že nutne nájdete niečo, čo vám bude plne vyhovovať, ale ušetriť aj len niekoľko desiatok korún mesačne tým, že sa zbavíte televíznych programov, ktoré aj tak nepozeráte, je úspech.

5. Zrušenie nepoužívaných predplatných

Predplatiť si takmer akúkoľvek službu je v dobe internetu hračka. Využívate však skutočne všetky tieto služby? Naozaj chodíte do telocvične, za ktorú platíte?

Ak sa tak stane, určite nezrušujte predplatné, ale premyslite si, či sa vám to reálne oplatí alebo či by nebolo výhodnejšie prejsť na iný plán alebo lacnejšiu možnosť, ktorá vám bude plne vyhovovať.

6. Zmena mobilného operátora

Poplatky za mobilné služby sú tu naozaj vysoké, ale to zároveň znamená, že je tu veľký priestor na úspory. Podobne ako v prípade televízie sa musíte dôkladne pozrieť na to, aké mobilné služby používate a ktoré môžete obmedziť. Neobmedzené textové správy sú lákavé, ale naozaj ich posielate toľko? Potrebujete neobmedzené hovory alebo dáta?

Pozrite sa aj na ponuku konkurencie a uvidíte, že často nájdete produkt, ktorý je lacnejší a nemá žiadny vplyv na používanie mobilného telefónu. Je tiež celkom možné, že už len to, že si začnete prezerať konkurenčné ponuky, prinúti vášho súčasného operátora ponúknuť lepšiu tarifu.

Všetci operátori ponúkajú mierne odlišné tarify, takže nie je možné presne poradiť, ktorý z nich vám vyhovuje. Preskúmajte ponuky alebo sa poraďte so svojím súčasným operátorom o zmene zmluvy.

7. Nájdite si výhodnejšie poistenie auta alebo domácnosti

Prečo si pred nákupom neporovnať ceny leteniek, topánok a notebookov, ale aj poistenia? Možno ste prišli o veľa úspor.

Ak ste si už dlho nekontrolovali sadzby poistenia auta alebo domácnosti, zistite, koľko by ste mohli ušetriť s novou poistnou zmluvou. Aj v tomto prípade chceme zachovať kvalitu výrobku, ale zároveň ušetriť peniaze, čo sa dá pomerne ľahko dosiahnuť.

8. Urobte si domáci energetický audit

Často sa riešia rastúce náklady na energiu. Ak je energia významnou položkou na vašich účtoch, porozmýšľajte o energetickom audite, aby ste sa uistili, že vaša domácnosť je skutočne efektívna a energia sa nevyhadzuje von oknom (doslova aj rečou).

Zvýšenie účinnosti vášho domova spočíva v používaní energeticky účinných spotrebičov, izolácii, ale aj v poradenstve pri každodenných činnostiach.

9. Nájdite energetických upírov

Odpojené spotrebiče v domácnosti môžu spotrebovať až štvrtinu našej spotreby elektrickej energie. Už len tým, že je zariadenie zapojené do elektrickej siete, je veľká pravdepodobnosť, že spotrebúva elektrickú energiu v pohotovostnom režime. Trochu, ale veľa.

Môže to byť nabíjačka, kávovar, televízor, herná konzola alebo mnoho ďalších. Odpojením od siete v skutočnosti nič nestratíte (zariadenie sa aj tak nepoužívalo), ale z dlhodobého hľadiska ušetríte peniaze.

Môžete tiež využiť rôzne inteligentné zásuvky alebo väčšie napájacie lišty, ktoré môžete vypnúť naraz, aby ste nemuseli chodiť po dome a všetko odpojovať a zapájať.

Foto: Freepik

Spôsoby, ako ušetriť peniaze na potravinách a jedle

Okrem nájomného alebo mesačných splátok hypotéky je jedlo pravdepodobne na vrchole zoznamu vašich mesačných výdavkov. A má to zmysel, pretože jedlo je základ… Na tejto položke však pravdepodobne môžete ušetriť.

10. Používanie nákupného zoznamu

Predtým, ako sa vyberiete na nákup potravín, vytvorte si týždenný plán stravovania a zamerajte sa na to, čo skutočne potrebujete.

Nákupný zoznam si uložte do aplikácie v telefóne alebo na papier, ktorý si môžete vziať so sebou. Mobilná aplikácia umožní zdieľanie s ostatnými členmi domácnosti, ktorí môžu pridávať alebo upravovať položky.

V obchode sa potom držte zoznamu a nekupujte veci, ktoré nepotrebujete.

11. Získajte peniaze späť z nákupov

Zľavy nezískavame len prostredníctvom zľavových kupónov, ale aj ako cash back alebo cashback v angličtine. Najjednoduchšie je získať cashback za online nákupy vďaka cashback portálom, ale aj kamenné obchody môžu ponúkať rôzne zľavové akcie a výhody.

Mať hromadu zákazníckych kariet asi nie je veľmi príjemné, ale nie je problém nahrať ich do telefónu, čo umožňujú aj platobné aplikácie ako Google Pay alebo Apple Wallet, ale aj mnohé iné, ktoré umožňujú mať všetko v telefóne. Najmä v obchodoch, do ktorých chodíte pravidelne, sa vám z dlhodobého hľadiska oplatí každá zľava, cashback alebo výhoda.

12. Nakupujte sezónne a lokálne

Nakupovanie na miestnom farmárskom trhu vám môže ušetriť veľa peňazí na účte za potraviny, pretože tovar je často sezónny a miestny – bez poplatkov za prepravu alebo medzinárodnú dopravu.

Rovnako výhodné je nakupovať sezónne. Nie je práve sezóna jahôd? Počkajte si na to. V novembri nie je potrebné kupovať toto ovocie draho, aspoň nie pravidelne.

13. Pozrite sa na cenu vrátane všetkých výhod a zliav

Generické značky alebo značky potravín zo supermarketov (napríklad Lidl typicky ponúka rad vlastných výrobkov, ale k dispozícii sú aj rôzne potraviny značky Albert) sa môžu zdať najlacnejšie a zvyčajne aj budú.

Musíme sa však pozrieť aj na výhody rôznych cashbackov alebo zľavových kupónov. Aj drahšia značka so zľavou môže byť nakoniec lacnejšia.

14. Zbaľte si vlastný obed

Počas pracovného týždňa je lákavé vynechať obed v hnedej taške a vybrať si rýchle občerstvenie, ale tento zvyk rýchlo vyčerpá váš mesačný rozpočet na jedlo.

Namiesto toho si radšej balte vlastné obedy. Ich cena je spravidla zlomkom ceny, ktorú by ste zaplatili za obed v reštaurácii.

15. Vyhýbajte sa jedlám na objednávku

Jedlá na objednávku alebo donášku sú pohodlné, takže ak si potrebujete oddýchnuť od kuchyne, doprajte si raz týždenne prestávku.

Aj tak je zvyčajne lacnejšie ísť na večeru von ako platiť za donášku. Ak si už objednávate jedlo so sebou, môže byť výhodné objednať si ho priamo v reštaurácii, ktorá pravdepodobne ponúka zľavy a propagačné akcie.

Foto: Freepik

Spôsoby, ako ušetriť na nákupoch a zábave

Vyššie uvedené tipy by nám mali ušetriť peniaze tým, že si vyberieme lacnejšiu možnosť bez toho, aby sme obetovali kvalitu alebo náš životný štýl (s výnimkou možno nadmerného míňania na potravinovú nátierku alebo v reštauráciách). Teraz sa poďme porozprávať o spôsoboch, ako reálne minúť menej.

16. Uplatnenie pravidla 30 dní

Keď budete nabudúce vonku a zbadáte DOKONALÚ džínsovú bundu, ktorú musíte mať hneď teraz, dajte si prestávku…. na 30 dní. Pravidlo 30 dní je jednoduchý postup, ktorý vám pomôže odolať impulzívnym nákupom.

Vždy, keď pocítite túžbu utrácať, prinúťte sa počkať 30 dní. Ak na konci mesiaca pretrváva nutkanie nakupovať, zvážte nákup.

17. Navštívte zásielkové obchody

Kedy ste naposledy navštívili miestny zásielkový obchod? Možno budete prekvapení, čo tam nájdete. Značkové džínsy za 18 dolárov? Áno, prosím!

Možno dokonca nájdete nejaké veci, ktoré môžete kúpiť a ďalej predať so ziskom.

18. Nájdite bezplatné víkendové aktivity

Je ľahké nechať sa vtiahnuť do míňania peňazí na víkendové pobyty, ale vo vašom okolí sa koná množstvo bezplatných aktivít.

Vaše mesto ponúka v podstate neobmedzené tipy na zábavu kdekoľvek. To neznamená, že by ste nemali nikam chodiť a míňať peniaze, ale nie je nič zlé na tom, ak sa budete držať svojho mesta a vyrazíte za zábavou do blízkeho okolia.

18. Využívajte verejnú knižnicu

Knižnice tiež často organizujú podujatia. Okrem toho, že si môžete bezplatne požičať v podstate akúkoľvek knihu, môžete sa zúčastniť aj na mnohých podujatiach alebo získať napríklad vstup do múzeí.

„Zhrešili ste“? Stáva sa to, je dôležité myslieť dlhodobo

Podobne ako pri chudnutí, každý si občas potrebuje niečo dopriať a niekedy jednoducho míňame na hlúposti, ktoré nepotrebujeme. Nevyhovárajte sa na to. Dôležité je myslieť dlhodobo a osvojiť si zdravé návyky, ktoré vám ušetria peniaze, ktoré môžete ďalej šetriť a nechať svoje peniaze pracovať za vás.

Vyššie uvedené tipy neznamenajú drastickú zmenu životného štandardu alebo úplné odopieranie si niečoho, ale skôr zachovanie všetkého, čo je nevyhnutné, a obmedzenie toho, čo nepotrebujete vôbec alebo len minimálne.

Podobné články

Back to top button