Technika

Ako zadarmo zdieľať súbory, ktoré sa nezmestia do e-mailu

Asi každý zažil situáciu, keď bolo potrebné niekomu poslať nejaký súbor, ktorý sa ale nevošiel do prílohy e-mailu. Typicky ide o fotky, ale napríklad aj objemnejšie dokumenty alebo úplne čokoľvek iného. Pozrieme sa na spôsoby, ako zadarmo uložiť alebo nasdílet súbory. Existuje aj rad ďalších, ale tieto sú nejověřenější, jednoduché na použitie a všetkého všudy sa osvedčili aj za dlhé roky.

Google Disk / Google Drive

Výhody:

 • Bezplatne úložiska 15 GB
 • Je možné zdieľať len pred odkaz
 • Jednoduchá synchronizácia súborov i priečinkov s ostatnými

Nevýhody:

 • Pre nahrávanie je potrebné mať Google účet

Google Disk je služba od Googlu, čo samo o sebe zaručuje vysoký stupeň kvality. Každý, kto si založí účet v Googlu, dostane k dispozícii nejem napríklad e-mailovú schránku Gmail, ale aj Google Disk (v angličtine Google Drive), čo je úložisko na vaše súbory, ktoré potom máte k dispozícii odkiaľkoľvek, kde je internetové pripojenie. Zadarmo dostane každý 15 GB priestoru, ktorý by mal veľmi pohodlne stačiť na dokumenty, hŕbu fotiek a tak podobne. Za mesačný poplatok od 60 Sk mesačne (alebo aj lacnejšie pri ročnej platbe) možno tento priestor navýšiť.

Veľmi ľahko si môžete synchronizovať súbory trebárs v kancelárii a doma, alebo využiť klasických editorov ako Google Docs, Google Sheets alebo Google Slides, čo sú varianty pre alternatívy od Microsoftu, teda Word, Excel a PowerPoint. Skvelá je aj možnosť radenia a zdieľanie nahraných súborov. Ľahko si vytvoríte potrebné zložky, do ktorých si súbory rozřadíte podľa potreby.

U zdieľanie je možné vybrať užívateľov, ktorí majú tiež účet v Googlu. Tým sa nazdieľaná súbory objaví v záložke Zdieľané so mnou. Ak nazdieľate celú zložku, môžete do nej potom nahrávať všetky súbory, ktoré chcete s daným človekom alebo ľuďmi zdieľať. Sami si potom nastavíte, či používatelia môžu súbory upravovať, alebo si ich len prezerať a stiahnuť.

Zdieľať súbory môžete aj iba za pomoci odkazu, ktorý bude fungovať aj pre užívateľov, ktorí účet u Googlu nemajú – kliknite na súbor alebo priečinok pravým tlačidlom myši a vyberte zdieľať. Potom je potrebné zmeniť nastavenie, kedy majú k súboru prístup všetci užívatelia s odkazom a prípadne tiež aké právomoci so súborom majú.

Všetkého všudy je Google Disk skvelou voľbou pre zdieľanie i väčších súborov s úplne kýmkoľvek, či už službu používa, alebo nie. Jediné, čo je potrebné, je si založiť zadarmo Google účet. Bez účtu nemožno služby využívať a súbory zdieľať, ale možno si ich sťahovať alebo upravovať, ak vám niekto pošle odkaz.

GOOGLE DISK NÁJDETE TU

Ulozto.cz

Výhody:

 • Zadarmo aj bez registrácie
 • Pre registrovaných veľmi jednoduchá administrácia všetkých pridaných súborov
 • Zdieľanie pred odkaz
 • neobmedzený priestor

Nevýhody:

 • Rýchlosť sťahovania zdarma je obmedzená na 250 až 350 kB/s
 • U citlivejších súborov je potrebné si dať pozor na nastavenie, aby neboli verejne dostupné

Veľmi zaujímavou variantou pre zdieľanie súborov je aj služba Uložto, ktorú nájdete na Ulozto.sk. Väčšina z nás jej možno pozná hlavne ako miesto, kde ide súbory sťahovať, ale je možné ju využiť aj aké pohodlný spôsob, ako niečo niekomu nasdílet pred odkaz.

Aj neregistrovaný užívateľ môže čokoľvek nahrať a následne získa k súboru administračné odkaz, vďaka ktorému môže upravovať napríklad viditeľnosť súboru vo vyhľadávaní na Uložto, ale súbor treba zaheslovať alebo zmazať.

Následne dostanete odkaz na zdieľanie, ktorý potom len pošlite ľubovoľným spôsobom, napríklad po e-mailu alebo akomkoľvek chatovacom programe.

Keď sa na Ulozto_cz zadarmo zaregistrujete, máte súbory pohodlne k dispozícii priamo vo vašom účte, pohodlne si ich rozradujeme a nie potrebujete žiadny administračné odkaz – stačí sa len prihlásiť k účtu a všetko vidíte a upravujete podľa ľubovôle.

Výhoda Uložto je v neobmedzenom úložnom priestore, kedy môžete nahrávať aj zdieľať úplne podľa ľubovôle. Nevýhoda je potom v tom, že pre tých, čo súbory sťahujú, platia obmedzenia pre rýchlosť sťahovania zadarmo, ktorá je limitovaná na približne 250-350 kB/s. Pre sťahovanie maximálnou rýchlosťou internetového pripojenia je potom potrebné sa na Uložto zaregistrovať a zakúpiť kredity.

Väčšia súbory sa potom môžu sťahovať desiatky minút, naozaj veľké súbory pokojne aj hodiny. Pre zdieľanie dokumentov, pár fotiek alebo niečoho podobného je Uložto veľmi pohodlná voľba, u väčších súborov bude lepší iný variant, ktorá neobmedzuje rýchlosť sťahovania.

ULOŽTO NÁJDETE TU

Dropbox

Výhody:

 • Možnosť zdieľania pred odkaz s radom nastavenia – zaheslovanie, časový limit
 • Sťahuje sa maximálnou rýchlosťou aj bez založeného účtu

Nevýhody:

 • Pre nahratie súborov je potrebné si založiť účet
 • Vo verzii zadarmo len 2 GB priestoru pre dáta

Dropbox je na našom zozname najstarší službou, ktorá sa ale za viac ako desaťročie na trhu vypracovala v lídra trhu. Použitie je jednoduché, pohodlné, spoľahlivé a v zásade na akejkoľvek platforme. Súbory môžete nahrať a nasdílet odkiaľkoľvek a na pár kliknutí si nastavíte možnosti nazdieľaná vrátane napríklad hesla alebo časového limitu pre stiahnutie.

Ten, komu súbory zdieľate, môže, ale nemusí mať na Dropboxu účet. Sťahovanie následne prebieha naozaj svižne a na nič sa nečaká. Pokiaľ ale sami chcete niečo nahrávať, účet si musíte založiť. V základnej verzii je úplne zadarmo a úložisko 2 GB na skoro všetko pohodlne stačí. Je ale potrebné povedať, že ide z nami spomínaných služieb o rozhodne najmenší priestor pre ukladanie súborov.

DROPBOX NÁJDETE TU

Podobné články

Back to top button