Zdravie

Aký je rozdiel medzi vegetariánom a vegánom?

Čo je vegetariánske a vegánske

Vegetarián neje žiadne mäsité potraviny, t. j. červené mäso, hydinu ani ryby. Vegán je prísnejší vegetarián, ktorý sa vyhýba konzumácii mliečnych výrobkov, vajec a akýchkoľvek iných zložiek pochádzajúcich zo zvierat.

Vegetariánska strava je údajne známa už od roku 700 pred n. l. Existuje niekoľko druhov a ľudia ich môžu praktizovať z rôznych dôvodov. Patria medzi ne zdravotné, etické, ekologické a náboženské dôvody.

Vegánska strava sa objavila o niečo neskôr, ale v poslednom čase sa o nej píše pomerne veľa. Dokonca aj v obchodoch sú sekcie venované vegetariánom alebo vegánom.

V tomto článku sa pozrieme na podobnosti a rozdiely medzi týmito dvoma spôsobmi stravovania.

Bezmäsité potraviny
Foto: Freepik

Čo je to vegetariánska strava?

Podľa Vegetariánskej spoločnosti je vegetarián ten, kto neje žiadne mäso, hydinu, zverinu, ryby, mäkkýše ani vedľajšie produkty z porážky zvierat.

Vegetariánska strava zahŕňa rôzne množstvo ovocia, zeleniny, obilnín, strukovín, orechov a semien.

Zaradenie mliečnych výrobkov, medu a vajec závisí od typu stravy, ktorú dodržiavate.

Medzi najčastejšie typy vegetariánov patria:

  • Lakto-ovo vegetariáni: vegetariáni, ktorí sa vyhýbajú všetkému živočíšnemu mäsu, ale konzumujú mliečne a vaječné výrobky
  • Lakto-vegetariáni: vegetariáni, ktorí sa vyhýbajú živočíšnemu mäsu a vajciam, ale konzumujú mliečne výrobky
  • Ovo vegetariáni: vegetariáni, ktorí sa vyhýbajú všetkým živočíšnym produktom okrem vajec
  • Vegáni: vegetariáni, ktorí sa vyhýbajú všetkým živočíšnym produktom a živočíšnym výrobkom

Ľudia, ktorí nejedia mäso alebo hydinu, ale konzumujú ryby, sa považujú za peskatariánov, zatiaľ čo vegetariáni na čiastočný úväzok sa často označujú ako flexitariáni.

Hoci sa niekedy považujú za vegetariánov, peskatariáni a flexitariáni jedia živočíšne mäso. Preto technicky nespadajú pod definíciu vegetariánstva.

Čo je to vegánska strava?

Vegánsku stravu možno považovať za najprísnejšiu formu vegetariánstva.

Vegánska spoločnosť v súčasnosti definuje vegánstvo ako spôsob života, ktorý sa snaží čo najviac eliminovať všetky formy vykorisťovania a krutosti voči zvieratám.

Patrí sem aj vykorisťovanie na potravinárske alebo iné účely.

Vegánska strava preto vylučuje nielen živočíšne mäso, ale aj mliečne výrobky, vajcia a iné zložky, ktoré pochádzajú zo zvierat. Medzi ne patria napr:

  • želatína
  • med
  • karmín
  • pepsín
  • šelak
  • albumín
  • srvátka
  • kazeín
  • niektoré formy vitamínu D3

Vegetariáni a vegáni sa často vyhýbajú konzumácii živočíšnych produktov z podobných dôvodov. Najväčší rozdiel je v tom, do akej miery považujú živočíšne produkty za prijateľné.

Napríklad vegáni a vegetariáni môžu vylúčiť mäso zo svojho jedálnička zo zdravotných alebo environmentálnych dôvodov.

Vegáni sa tiež rozhodli vyhýbať všetkým vedľajším živočíšnym produktom, pretože sa domnievajú, že to má najväčší vplyv na ich zdravie a životné prostredie.

Z etického hľadiska sú vegetariáni proti zabíjaniu zvierat na potravu, ale vo všeobecnosti považujú za prijateľné konzumovať vedľajšie živočíšne produkty, ako sú mlieko a vajcia, pokiaľ sú zvieratá chované v primeraných podmienkach.

Na druhej strane vegáni veria, že zvieratá majú právo nebyť zneužívané ľuďmi, či už na potravu, oblečenie, vedu alebo zábavu.

Vegáni sa preto snažia vyhýbať všetkým vedľajším živočíšnym produktom bez ohľadu na podmienky, v ktorých sú zvieratá chované alebo držané.

Snaha vyhnúť sa všetkým formám vykorisťovania zvierat je dôvodom, prečo sa vegáni rozhodli vzdať mliečnych výrobkov a vajec, teda produktov, s ktorých konzumáciou mnohí vegetariáni nemajú problém.

Sladké zemiaky
Foto: Freepik

Výživové aspekty vegetariánskej a vegánskej stravy

Výskum ukazuje, že vegetariánska a vegánska strava má zvyčajne nízky obsah nasýtených tukov a cholesterolu.

Zvyčajne obsahuje vysoké množstvo vitamínov, minerálov, vlákniny a zdravých rastlinných látok.

Okrem toho obe diéty obsahujú vysoké množstvo potravín bohatých na živiny. Tie môžu zahŕňať ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, orechy, semená a sójové výrobky.

Na druhej strane, zle naplánovaná vegetariánska a vegánska strava môže mať za následok nízky príjem niektorých živín, najmä železa, vápnika, zinku a vitamínu D.

Obe diéty zvyčajne obsahujú aj obmedzené množstvo vitamínu B12 a omega-3 mastných kyselín, hoci množstvo týchto živín je u vegánov vo všeobecnosti nižšie ako u vegetariánov.

Hoci sa vegetariánska a vegánska strava zvyčajne vo veľkej miere spolieha na ovocie, strukoviny a zeleninu, niektoré položky môžu byť diétne a bez mäsa, ale napriek tomu sú:

  • vysoko spracované
  • s vysokým obsahom pridaných cukrov
  • varené metódami, ktoré môžu pridávať nadbytočný tuk

Sušienky, čipsy, cukrovinky a dokonca aj zmrzlina na báze orechov môžu patriť do kategórie vegánskych a vegetariánskych výrobkov, ale stále obsahujú rafinované sacharidy, sú vysoko spracované, majú vysoký obsah pridaného cukru alebo sú vyprážané.

Tieto potraviny by sa mali konzumovať s mierou.

Vyprážaná zelenina
Foto: Freepik

Čo je zdravšie?

Podľa vedeckých posudkov možno vegetariánsku aj vegánsku stravu považovať za vhodnú pre všetky fázy života, pokiaľ je strava starostlivo naplánovaná.

Nedostatočný príjem živín, ako sú omega-3 mastné kyseliny, vápnik a vitamíny D a B12, môže negatívne ovplyvniť rôzne aspekty zdravia vrátane duševného a fyzického zdravia.

Vegetariáni aj vegáni môžu mať nižší príjem týchto živín. Štúdie však ukazujú, že vegetariáni zvyčajne konzumujú o niečo viac vápnika a vitamínu B12 ako vegáni.

Napriek tomu by vegetariáni aj vegáni mali venovať osobitnú pozornosť výživovým stratégiám zameraným na zvýšenie vstrebávania živín z rastlinných potravín.

Môže byť tiež potrebné konzumovať obohatené potraviny a výživové doplnky, najmä pokiaľ ide o živiny, ako sú železo, vápnik, omega-3 a vitamíny D a B12.

Vegetariáni a vegáni by mali cielene a poctivo:

  • analyzovať svoj denný príjem živín
  • pravidelne si merať hladinu živín v krvi
  • doplniť chýbajúce živiny pomocou výživových doplnkov

Niekoľko štúdií, ktoré priamo porovnávali vegetariánsku a vegánsku stravu, uvádza, že vegáni môžu mať o niečo nižšie riziko vzniku cukrovky 2. typu, srdcových ochorení a rôznych druhov rakoviny ako vegetariáni.

Väčšina doterajších štúdií však bola pozorovacia. To znamená, že nie je možné presne povedať, ktorý aspekt vegánskej stravy spôsobuje tieto účinky. Nemožno ani potvrdiť, že strava je jediným rozhodujúcim faktorom.

Vegetariánsku aj vegánsku stravu možno považovať za zdravú voľbu stravy. Ak však vegánska strava nie je dobre naplánovaná, môže viesť k nedostatku živín. Vegáni a vegetariáni by mali prijímať aj dostatok bielkovín, ktoré sú okrem iného potrebné na budovanie svalov.

Vegánstvo je viac ako len to, čo jete

Hoci sa vegetariáni a vegáni môžu rozhodnúť vyhýbať živočíšnym produktom z podobných dôvodov, v prípade vegánov táto voľba často presahuje rámec stravy.

V skutočnosti sa vegánstvo často považuje za životný štýl, ktorý má silné korene v právach zvierat.

Z tohto dôvodu sa mnohí vegáni vyhýbajú aj kúpe oblečenia obsahujúceho hodváb, vlnu, kožu alebo semiš.

Okrem toho mnohí vegáni bojkotujú spoločnosti, ktoré testujú na zvieratách, a kupujú len kozmetiku, ktorá neobsahuje vedľajšie živočíšne produkty.

Ľudia označovaní za „etických vegánov“ sa tiež vyhýbajú cirkusom, zoologickým záhradám, rodeám, dostihom a iným aktivitám, pri ktorých sa zvieratá používajú na zábavu.

Podobné články

Back to top button