Programy a aplikácie

CCleaner na stiahnutie zadarmo - free download

Na čo slúži CCleaner

Pri používaní počítača sa neustále ukladajú rôzne súbory alebo nastavenia. Mnohé súbory poznáme, pretože sme ich stiahli, ale v počítači je aj množstvo pomerne skrytých súborov, ktoré slúžia na rôzne dočasné zrýchlenie, ktoré majú význam, ale nemusíme ich dlhodobo úplne ukladať. Podobne si občas niečo nainštalujeme, použijeme, ale potom to opäť odstránime. V počítači sa môžu nachádzať zvyšky programu vo forme neodstránených súborov alebo nastavení.

Pri používaní počítača skrátka vytvárame množstvo odpadu, ktorého sa raz za čas musíme zbav iť. Šetrí sa tým miesto na disku, ale počítač je aj rýchlejší, pretože sa nemusí zaoberať nastaveniami, ktoré už nie sú potrebné. Toto odstraňovanie odpadu sa musí vykonávať veľmi opatrne, aby sme neodstránili niečo, čo bolo pre počítač dôležité a bez čoho sa začnú objavovať chyby.

Preto je tu CCleaner (Crap Cleaner). Tento program, ktorý funguje aj v úplne bezplatnej verzii, prejde celý váš počítač, vyhľadá tento odpad v podobe nepotrebných alebo dočasných súborov a záznamov v registri a bezpečne sa všetkého zbaví, aby váš počítač nebol zbytočne zaťažovaný a aby ste mali na disku opäť o niečo viac miesta. Okrem toho dokáže aj niekoľko ďalších šikovných vecí, ktoré si priblížime v nasledujúcom článku.

CCleaner prejde dočasné súbory systému Windows, ale napríklad aj webový prehliadač

Rôzne dočasné súbory nevytvára len operačný systém, ale sťahujú ich aj webové prehliadače (Google Chrome, Edge, Safari, Firefox a ďalšie), e-mailové schránky, ale aj programy ako WinRAR, Office, prehrávače videa a mnohé ďalšie. Program CCleaner dokáže všetko prejsť a ukázať vám, ktorých súborov sa môžete bezpečne zbaviť, a samozrejme ich potom úplne odstrániť.

Ak chcete vynechať program alebo dokonca len jeho časť, je to v poriadku. Ak nechcete odstrániť súbory cookie alebo dočasné súbory prehliadača, stačí kliknúť na začiarkavacie políčko a tieto súbory zostanú na svojom mieste.

CCleaner je v tomto smere veľmi používateľsky prívetivý a spoľahlivý, ale najmä na začiatku po inštalácii si pozrite nastavenia a poriadne ich skontrolujte, aby ste neodstránili niečo, čo ste nechceli odstrániť. Program CCleaner je veľmi dôsledný a napríklad neúmyselné odstránenie súborov cookie z prehliadača znamená okrem iného odhlásenie zo všetkých webových stránok, na ktoré ste automaticky prihlásení. Možno ste to nechceli urobiť, takže ak toto nastavenie nezmeníte, budete sa musieť prihlásiť znova.

Keďže program CCleaner je veľmi dôsledný v tom, čo odstraňuje, prehliadanie toho, čo skutočne odstraňuje a optimalizuje, by mohlo spôsobiť menšie problémy. Nikdy sa nestane, že by niečo nefungovalo, na to je CCleaner príliš dobrý, ale možno budete musieť niečo nastaviť znova.

Čo ešte dokáže CCleaner v bezplatnej verzii?

  • Okrem čistenia disku a registra dokáže CCleaner aj:
  • Odinštalovanie programov
  • Bezpečné vymazanie
  • Nastavenie programov spúšťaných pri spustení systému

To všetko sa nachádza aj v systéme Windows, ale v iných častiach systému a nastaveniach. Ku všetkému sa môžete dostať aj iným spôsobom, ale tu máte všetko na jednom mieste, čo je veľmi príjemný a pohodlný spôsob, ako tieto nastavenia v prípade potreby zmeniť.

V platenej verzii máte ďalšie funkcie, ako je zálohovanie disku alebo aktualizácia nainštalovaných programov, ale aj bezplatná verzia prináša veľa skvelých funkcií, ktoré veľmi uľahčujú prácu pri hľadaní nastavení.

Stiahnite si CCleaner z oficiálnej webovej stránky zadarmo

Aplikáciu si vždy stiahnite z oficiálnej webovej stránky CCleaner.com:

STIAHNITE SI CCLEANER PRE WINDOWS ZADARMO Z OFICIÁLNEJ STRÁNKY STIAHNITE SI CCLEANER PRE MAC ZADARMO Z OFICIÁLNEJ STRÁNKY

Na webovej lokalite vyberte bezplatnú verziu, nainštalujte ju (pokyny sú uvedené nižšie v článku) a používajte ju podľa vlastného uváženia. Občas sa objaví okno s informáciou, že program je potrebné aktualizovať alebo že sa našlo veľa odpadu, ktorý je potrebné odstrániť, ale môžete ho vypnúť v ponuke Options/Advanced/Hide warning messages a potom sa už nič neobjaví. V systéme Windows 10 môžete tiež vypnúť upozornenia, ak vás nejaký program ruší svojimi vyskakovacími oknami/menami.

Počas inštalácie a aktualizácií vám CCleaner často ponúka rôzne zľavy alebo výhody platenej verzie. Táto verzia samozrejme prináša určité výhody, ale vždy môžete zostať pri bezplatnej verzii, ktorá je veľmi spoľahlivá a naozaj funguje tak, ako má.

Ako nainštalovať a používať program CCleaner

Tu nájdete návod na inštaláciu a používanie programu CCleaner na čistenie nepotrebných programov, registrov, ale aj ako užitočného systémového nástroja na odinštalovanie programov a ďalších funkcií.

Ako nainštalovať a používať program CCleaner

Celkový čas 5 minutes

Stiahnite si inštalačný program

Stiahnite si inštalačný program z oficiálnej webovej stránky CCleaner.com a spustite ho v počítači.u003cbru003ePo spustení môžete hneď kliknúť na tlačidlo Inštalovať alebo si môžete vybrať konkrétne nastavenia, napríklad či chcete ikonu na ploche alebo v ponuke Štart. Po dokončení inštalácie môžete hneď spustiť program CCleaner.

Ako vyčistiť nepotrebné údaje

V ľavej časti programu vyberte položku Custom Clean. Na karte Windows vyberiete systémové údaje, na karte Applications vyberiete jednotlivé programy a ich súčasti. Označte, ktoré časti systému alebo programy chcete (od)čistiť, a potom kliknite na tlačidlo Analyze. Program CCleaner prejde systém a aplikácie a ukáže, ktoré údaje budú odstránené. Ak ste spokojní, kliknite na tlačidlo Run Cleaner. Ak je tam niečo navyše alebo niečo chýba, zmeňte nastavenia analýzy.

Ako vyčistiť registre

V ľavej časti okna programu kliknite na položku Registry a potom na položku Scan for Issues. Zobrazia sa chyby registra. Môžete si vybrať, ktoré z nich chcete opraviť postupne, alebo ich opraviť všetky naraz. Odporúčame vám vytvoriť zálohu registrov (program CCleaner vám to sám ponúkne). Nesprávne odstránenie registrov môže spôsobiť nepoužiteľnosť systému, ale v praxi sa nám to zatiaľ nestalo. Vždy je však dobré zálohovať. Ak všetko funguje správne, môžete zálohu odstrániť.

Ako používať ďalšie funkcie

Kliknite na položku Tools na ľavej strane programu, kde nájdete možnosti odinštalovania, odstránenia a ďalšie nástroje. Všetky sú na jednom mieste a veľmi ľahko sa používajú.

CCleaner Zdarma/399 Kč
  • Celkové hodnotenie
5

Celkové hodnotenie CCleaner

CCleaner Free vyčistí nepotrebné súbory, nastavenia a registre, ale postará sa aj o bezproblémové odinštalovanie programov alebo iných systémových nastavení na jednom mieste. Z počítača je niekedy potrebné odstrániť odpad a CCleaner sa o to postará rýchlo, spoľahlivo a bezpečne.

Odosielam
Vaše hodnotenie
4.25 (4 hodnotenie)

Podobné články

Back to top button