Programy a aplikácie

WinRAR - bezplatné stiahnutie z oficiálnej stránky

Čo je WinRAR a kompresia dát

WinRAR je jedným z najpoužívanejších programov na komprimovanie a dekomprimovanie ľubovoľných súborov. Kompresia súborov sa vykonáva zmenšením veľkosti týchto súborov rôznymi metódami, aby sa dali pohodlnejšie prenášať a nezaberali toľko miesta. Dekompresia sa na druhej strane vykonáva tak, že sa súbory dostanú do 100 % svojej pôvodnej podoby, takže sú presne v rovnakom stave ako pred kompresiou.

Existuje mnoho kompresných metód a v praxi ich nie je potrebné podrobne poznať. Dôležité je, či ich programy dokážu rozpoznať, a ak sa vám komprimovaný súbor dostane do rúk, program ho vráti do pôvodného stavu. Presne takto funguje WinRAR.

Dokáže komprimovať, ale aj odkompresovať komprimované súbory všetkých druhov. Najčastejšie ho však používame pre najtypickejšie súbory ZIP a RAR, ktoré tiež nazývame archívy. Okrem týchto formátov dokáže WinRAR čítať aj formáty ARJ, LZH, ACE, CAB, TAR, GZip, UUE, BZ2, JAR, 7-Zip, ISO alebo Z.

Kompresia najlepšie funguje na súboroch, ktoré nie sú inak komprimované. Ak však zhotovíte fotografiu, ktorá bola nejakým spôsobom komprimovaná, zvyčajne programom na správu fotografií, iné metódy kompresie ju nezmenšia.

Aké sú ďalšie výhody kompresie okrem úspory miesta?

Úspora miesta na disku, ale napríklad aj pri odosielaní súborov, je veľmi príjemná, ale kompresia súborov má ešte jednu veľkú výhodu. Výsledkom je, že po kompresii dostaneme jeden súbor – archív, do ktorého však môžeme zabaliť akékoľvek iné súbory. Teoreticky môžeme do archívu uložiť aj iné archívy, len nebudú menšie, pretože už boli komprimované.

Ak chcete napríklad niekomu poslať sériu fotografií, nemusíte posielať niekoľko súborov s fotografiami, ale jeden súbor, ktorý bude po rozbalení obsahovať celý album.

Ak je komprimovaný súbor príliš veľký, je možné rozdeliť archív na viac častí a odoslať alebo zálohovať ich postupne. Kompresné programy, ako je WinRAR, potom dokážu všetko rozbaliť tak, aby to fungovalo rovnako ako predtým.

Ďalšou obrovskou výhodou je možnosť šifrovania a šifrovania archívov. Na rozbalenie je potom potrebné poznať heslo, takže túto ochranu môžete pridať pri odosielaní alebo prenose citlivých údajov.

Pre koho je WinRAR určený?

Všetky podporované systémy Windows, ale aj rôzne správcovia súborov, ako napríklad Total Commander, majú zabudované kompresné funkcie a dokážu tiež rozkomprimovať bežné komprimované súbory. Ak si teda odniekiaľ stiahnete bežný archív .zip, môžete ho rozbaliť pomocou jednoduchšieho Prieskumníka súborov systému Windows bez toho, aby ste museli sťahovať čokoľvek ďalšie.

WinRAR je určený hlavne pre tých, ktorí chcú viac funkcií, ako je napríklad rozdelenie komprimovaných súborov na viac častí, a chcú väčšiu voľnosť a funkcie pri (de)kompresii, než aké štandardne ponúka systém Windows alebo iné nešpecializované programy.

Je preto vhodný pre používateľov, ktorí:

Na druhej strane, ak sa uspokojíte so základnými funkciami a zvyčajne rozbaľujete len menšie súbory, v 99 % prípadov si vystačíte so základnými funkciami systému Windows alebo súborového systému. Nie sú veľmi špecializované, ale aj tak dokážu rozbaliť väčšinu komprimovaných typov súborov, len nie sú tak dobré na samotnú kompresiu a neponúkajú veľa funkcií.

Kde a ako stiahnuť WinRAR zadarmo z oficiálnej stránky

Odporúčame stiahnuť WinRAR z oficiálnej webovej stránky, kde nájdete vždy najnovšiu verziu programu na inštaláciu.

STIAHNITE SI WINRAR Z OFICIÁLNEJ STRÁNKY TU

Tu si môžete vybrať jazykovú verziu, ktorú chcete stiahnuť a nainštalovať (pozri pokyny nižšie). WinRAR si môžete stiahnuť aj zo slovenskej webovej stránky Winrar.sk, kde nájdete najnovšie české a anglické verzie WinRAR. Za oficiálnu a prehľadnejšiu stránku WinRAR môžete považovať aj stránku Winrar.sk, ktorá je určená pre českých používateľov a obsahuje viac informácií o samotnom programe.

Ako nainštalovať a používať WinRAR

Zde najdete, jak krok za krokem nainstalovat a používat archivační program WinRAR.

Čas stažení a instalace: 3 minutes

 1. Stiahnite si WinRAR

  Pomocou oficiálnej webovej stránky WinRAR si stiahnite inštalačný súbor pre vašu verziu operačného systému. Ak si nie ste istí, či máte 32-bitovú alebo 64-bitovú verziu systému Windows, stiahnite si 32-bitovú verziu, ktorá bude fungovať aj v 64-bitových verziách. Ak ste mali 32-bitovú verziu systému Windows, ale stiahli ste si 64-bitovú verziu programu WinRAR, program nebude fungovať.

 2. Spustite inštalačný program

  Spustite stiahnutý program, vyberte umiestnenie inštalácie (alebo, pravdepodobne najlepšie, nechajte umiestnenie tak, ako je), odsúhlaste podmienky a kliknite na tlačidlo Inštalovať.

 3. Zvolte asociace s příponami archivů

  Ak získate archív s príponou, po nastavení asociácie sa automaticky otvorí v programe WinRAR. V ďalšom kroku inštalácie vyberte, ktoré združenia chcete použiť. Vyberte tiež, či chcete ikonu WinRAR na pracovnej ploche alebo v ponuke Štart, a potom kliknite na tlačidlo OK.

 4. Ak chcete extrahovať archívy

  Otvorte archív pomocou programu WinRAR a skopírujte súbory tam, kde ich potrebujete. Môžete tiež kliknúť pravým tlačidlom myši na archív a zobraziť možnosti, ako so súborom naložiť. Po inštalácii programu WinRAR sa zobrazia aj možnosti tohto programu. Potom stačí vybrať možnosť Extrahovať súbory (vyberte umiestnenie) alebo Extrahovať tu (súbory sa extrahujú do rovnakého priečinka).

 5. Ak chcete vytvoriť archív

  Vyberte súbory, ktoré chcete zabaliť do archívu, kliknite na ne pravým tlačidlom myši a vyberte položku Pridať do archívu. Otvoria sa vám možnosti, v akom formáte chcete archív vytvoriť, či ho chcete mať vo viacerých častiach atď. Vyberte si, čo vám vyhovuje, a archív sa vytvorí po kliknutí na tlačidlo OK.

WinRAR Zdarma/900 Kč
 • Celkové hodnotenie
4.5

Celkové hodnotenie WinRAR

WinRAR ponúka vynikajúcu službu archivácie a dekomprimácie pre používateľov, ktorí chcú mať viac možností, ako majú v systéme Windows. Hlavnou funkciou je podpora širokej škály archívov, ale aj možnosť rozdeliť archívy na viac častí.

Odosielam
Vaše hodnotenie
4.75 (4 hodnotenie)

Podobné články

Back to top button