Zdravie

Skladovanie cibule a jej trvanlivosť pri izbovej teplote?

Ak radi varíte, pravdepodobne máte aj pomerne vysokú spotrebu cibule. Azda každý recept na slané jedlo si vyžaduje cibuľu. Ale pravdepodobne každý z nás niekedy nájde pokazenú, skazenú alebo plesnivú cibuľu, ktorú musí vyhodiť. Ako dlho vydrží takáto cibuľa pri izbovej teplote?

Pri správnom skladovaní vydrží surová cibuľa pri izbovej teplote 2-3 mesiace. V chladnej a suchej miestnosti s dobrým vetraním vydrží cibuľa čerstvá niekoľko mesiacov. Čistú surovú cibuľu skladujte oddelene od ostatnej zeleniny. Uistite sa, že teplota v miestnosti je medzi 4 a 10 stupňami Celzia.

Ak doma takéto miesto nemáte a chcete si cibuľu uchovať dlhšie chutnú, odporúčame cibuľu zamraziť.

Keďže cibuľa vydrží dlho a dá sa pestovať takmer všade, je základom mnohých domácností. Jedlám dodáva chuť a môže sa konzumovať surová, varená, vyprážaná, varená alebo nakladaná.

Cibuľa je tiež potravina bohatá na živiny. Cibuľa neobsahuje cholesterol, sodík ani tuk a má len 45 kalórií na 100 gramov. Má tiež vysoký obsah vitamínu C a kyseliny listovej. Obsahujú aj kvercetín, ktorý je antioxidant známy v boji proti šedému zákalu, rakovine a kardiovaskulárnym ochoreniam.

Nakrájená cibule
Foto: Freepik

Správne skladovanie cibule

Správne skladovanie cibule si vyžaduje starostlivé navrhnutie vhodného skladovacieho priestoru. Po prvé, cibuľa musí byť čistá a bez nedostatkov, ktoré by mohli ohroziť dlhodobé skladovanie. Znečistenie, klíčky, modriny alebo mäkké časti môžu viesť k tomu, že sa cibuľa pokazí.

Tenká šupka alebo jej poškodenie skracuje životnosť uskladnenej cibule. Cibuľu skladujte vcelku a surovú. Šupku nechajte neporušenú a pred spracovaním ju odstráňte. Ak je cibuľa nakrájaná, mala by sa skladovať v chladničke.

Po druhé, aby cibuľa zostala čerstvá, mali by ste zabezpečiť dobré vetranie, aby mohol vzduch voľne cirkulovať. Cibuľu skladujte v košíku, otvorenom papierovom vrecku alebo v sieťovanom vrecku. Cibuľu neskladujte v plastovom vrecku, pretože nebude mať dostatočné vetranie a splesnivie.

Po tretie, vlhkosť v skladovacích priestoroch by mala byť nízka a stabilná. Teplota by tiež mala zostať stabilná. Ideálna teplota je približne 8 až 10 stupňov Celzia, čo je menej ako v bežnej kuchyni, ale viac ako v chladničke. Cibuľa skladovaná pri rôznych teplotách a vlhkosti buď zhnije, alebo začne klíčiť.

Nakoniec, cibuľa by sa mala skladovať oddelene. Snažte sa, aby sa cibule navzájom nedotýkali. Ak to nie je možné, vyhnite sa aspoň skladovaniu cibule so zemiakmi. Zemiaky a cibuľa vylučujú výpary, ktoré podporujú dozrievanie iného ovocia a zeleniny. Oba druhy je najlepšie skladovať oddelene.

Ak nemáte ideálny úložný priestor, nezúfajte. Cibuľa vydrží čerstvá v kuchynskej špajzi približne 4-6 týždňov, ak sa uchováva pri izbovej teplote okolo 20 stupňov. Cibuľa ponechaná na kuchynskej linke alebo v miske s ovocím vydrží čerstvá 1-2 týždne.

Tipy a triky pre skladovanie

Hoci sa na skladovanie cibule najčastejšie používajú koše a sieťové vrecia, existujú aj iné možnosti. Zo starých pančúch si vyrobte závesnú tašku. Do pančuchy vložte jednu cibuľu a nad ňou zaviažte uzol.

Tento postup opakujte, kým nie sú pančuchy naplnené až po okraj. Zaveste na chladné a suché miesto. Ak chcete cibuľu použiť, vyrežte v pančuchách otvor a cibuľu vytlačte von.

Začnite od spodnej časti pančúch a postupujte smerom k hornej časti. Cibuľa skladovaná v pančuchách sa bude riadne vetrať a skladovať oddelene od ostatnej zeleniny.

Nakladaná alebo dehydrovaná cibuľa

Ak chcete, aby cibuľa vydržala ešte dlhšie, zvážte jej nakladanie. Nakladanú cibuľu môžete použiť do šalátov, sendvičov, tacos, šalátu coleslaw a dokonca aj na hot-dogy ako alternatívu k iným prílohám. Proces nakladania je pomerne jednoduchý.

Zmiešajte 1 šálku octu, dve polievkové lyžice cukru a čajovú lyžičku soli. Nakrájajte jednu veľkú cibuľu, vložte ju do nádoby a naplňte ju až po vrch octovou zmesou. Ak chcete naložiť viac cibule, zvýšte mieru podľa potreby.

Po naplnení pohárov ich môžete skladovať viacerými spôsobmi. Ak sa nakladaná cibuľa skladuje v chladničke s tesne priliehajúcim viečkom, vydrží niekoľko týždňov. Ak je nakladaná cibuľa vákuovo uzavretá, vydrží pri skladovaní potravín pri izbovej teplote viac ako dva roky. Po otvorení skladujte v chladničke a spotrebujte do týždňa.

Ďalšou možnosťou skladovania cibule pri izbovej teplote je jej dehydratácia. Cibuľu nakrájajte na malé kúsky. Dehydratujte najmenej 8 hodín v dehydrátori nastavenom na najmenej 50 stupňov. Dehydrovanú cibuľu skladujte vo vzduchotesných sklenených nádobách na chladnom a suchom mieste.

Ako zistím, či je cibuľa pokazená alebo zhnitá?

Skazená alebo zhnitá cibuľa vyzerá a vonia inak ako čerstvá cibuľa a je iná na dotyk. Cibuľa má zvyčajne štipľavý zápach, ale zhnitá cibuľa je ešte štipľavejšia. Ak ste zvyknutí na vôňu čerstvej cibule, vôňa pokazenej cibule vám bude pripadať zvláštna a odporná. Ak cibuľa zapácha horšie ako zvyčajne, nepoužívajte ju.

Čerstvá cibuľa bude mať všade rovnakú farbu. Na pokazenej alebo plesnivej cibuli sa často objavujú škvrny. Tieto škvrny môžu mať čiernu, hnedú alebo sivastú farbu pôvodnej cibule. Ak má cibuľa tmavšiu šupku po celom povrchu, je ešte vhodná na konzumáciu. Tmavnutie vonkajšej vrstvy šupky je normálne, ak je celá šupka cibule tmavá.

Mäkké škvrny sa zvyčajne objavujú na zhnitej alebo pokazenej cibuli. Tieto škvrny pripomínajú modriny, ktoré sa bežne vyskytujú na jablkách a banánoch. Čerstvá cibuľa bude pevná po celom povrchu a pri stlačení by nemala podľahnúť.

Mäkké miesta sú náchylné na vznik plesní. Cibuľu s mäkkými škvrnami, ale bez tmavých škvŕn alebo plesní, však môžete použiť. Vyrežte mäkké miesto a jeho okolie a skontrolujte, či sa tam nenachádzajú ďalšie miesta. Cibuľu treba použiť okamžite.

Jak poznat že je cibule zkažená

Môže sa použiť plesnivá cibuľa?

Splesnivená cibuľa bude mať tmavé škvrny. Ak je pokazený, zvyčajne na ňom rastie tmavá pleseň. Táto pleseň sa nazýva Aspergillus Niger, známa ako čierna kvapôčka, ktorá často rastie na inom ovocí a zelenine a často sa musí okamžite vyhodiť.

Ak sa pleseň rozšírila len na vonkajšiu vrstvu cibule a vnútro je pevné, cibuľa je v poriadku a môže sa použiť. Stačí odstrániť vonkajšiu vrstvu, dobre opláchnuť a uvariť.

Môže sa použiť cibuľa s výhonkami?

Niekedy začnú na cibuli vyrastať malé zelené výhonky. Hoci to nie je ideálne, cibuľa sa nepokazila. Jej čerstvosť a chuť sa môže líšiť od doby, kedy bola prvýkrát nazbieraná. Odrežte klíčky a cibuľu použite normálne.

Môžete zasadiť aj cibuľu, ktorá už vyklíčila. Nevyrastie vám viac cibule, ale vyrastú cibuľové výhonky. Klíčky sa dajú použiť na prípravu rôznych jedál.

Pestovanie cibule na skladovanie

Cibuľa je nenáročná plodina, ktorú možno pestovať prakticky kdekoľvek. Pre tých, ktorí chcú začať pestovať vlastné potraviny, je cibuľa dobrým začiatkom.

Cibuľa sa zvyčajne pestuje zo sadeníc cibule. Môžete si ich kúpiť v záhradníctve, online alebo si ich môžete vypestovať sami zo semien. Začiatky so semenami sa začínajúcim záhradníkom neodporúčajú, ale začať so sadenicami cibule je jednoduché. Sadenice cibule by mali mať priemer o niečo menší ako jeden palec.

Vyberte si typ cibule, ktorú chcete zasadiť. Medzi bežné a ľahko pestovateľné odrody patria žlté, biele a červené. Sladšia cibuľa nevydrží pri skladovaní tak dlho ako chrumkavá cibuľa. Najskôr si naplánujte konzumáciu sladšej cibule. Na dlhodobé skladovanie vysádzajte ostrejšie cibule, ktoré vydržia.

Cibuľa potrebuje na svoj rast veľa slnka, dostatok priestoru a kvalitné hnojivo. Na výsadbu je najlepšie miesto s priamym slnečným svetlom, mimo dosahu iných rastlín.

Cibuľky vysádzajte do riadkov, pričom medzi jednotlivými sadenicami zostane niekoľko centimetrov priestoru. Cibuľky prikryte tenkou vrstvou zeminy. Cibuľky by sa nemali sadiť viac ako jeden centimeter pod povrch pôdy.

Cibuľky zvyčajne nie je potrebné zalievať, s výnimkou období sucha. Rozloženie sena alebo mulča okolo cibuliek pomáha udržať vlhkosť. Čím viac vody cibuľa obsahuje, tým je sladšia.

Zelenina v obchodě
Foto: Freepik

Príprava cibule na skladovanie

Ak ste cibuľu kúpili v obchode s potravinami, nemusíte ju pred uskladnením veľmi pripravovať, pretože je takmer určite už dokonale čistá. Domáca cibuľa si však vyžaduje určitú prípravu na dlhodobé skladovanie.

Cibuľu zberajte koncom leta. Keď listy zožltnú a opadajú, cibuľa je takmer zrelá. Dozrievanie cibule môžete podporiť pečiatkovaním listov. Jemne premiešajte zeminu okolo cibule. Uvoľnenie pôdy pomáha cibuli vyschnúť a zabraňuje vzniku plesní.

Keď listy zhnednú, cibuľa je pripravená na zber. Cibuľu opatrne vytiahnite zo zeme za stonku, pričom dávajte pozor, aby ste nepoškodili alebo neporušili šupku. Ak sa vám predsa len podarí škvrnu odstrániť alebo šupku porušiť, namiesto skladovania cibule ju v nasledujúcich dňoch skonzumujte.

Odrežte korene a ponechajte na vrchu cibule asi centimeter stonky. Cibuľu nechajte niekoľko dní schnúť. Ak je suché počasie, môžete ho nechať vonku. Ak nie, nechajte ho vyschnúť v garáži alebo v stodole.

Po usušení cibuľu skladujte rovnako ako cibuľu kúpenú v obchode. Jednou z možností skladovania doma vypestovanej cibule je pletenie výhonkov. Po zbere nechajte výhonky na cibuli a nechajte ich vyschnúť. Potom stonky zviažte k sebe a samotnú cibuľu nechajte visieť dole. Ak chcete použiť cibuľu zo zväzku, jednoducho ju odtrhnite alebo odrežte.

Ďalšie spôsoby použitia cibule

Cibuľa sa už po stáročia používa ako liek na rôzne choroby alebo nepríjemné pocity. Potieranie surovej cibule pri uštipnutí pavúkom alebo včelom bodnutí odstraňuje bolesť a svrbenie.

Môžete vyčistiť aj hrdzavý nôž. Rozpoltenú cibuľu potrite o nôž a hrdza sa rozpadne a dá sa zmyť. Rovnakým spôsobom môžete použiť cibuľu na zabránenie hrdzaveniu akéhokoľvek nástroja.

Pre zdravé a lesklé vlasy používajte cibuľový extrakt. Pridajte trochu extraktu do šampónu, nechajte ho pôsobiť niekoľko minút a opláchnite. V malých množstvách by ste nemali cítiť vôňu cibule. Ak spozorujete podráždenie pokožky, prestaňte cibuľový extrakt používať.

Cibuľový extrakt sa môže používať na podporu rastu vlasov, na zastavenie šedivenia vlasov a na odstránenie lupín. Zmiešajte ho s kokosovým olejom alebo medom a nechajte pôsobiť na pokožke hlavy aspoň dvadsať minút. Opláchnite a opakujte raz alebo dvakrát týždenne.

Cibuľa môže tiež pomôcť zbaviť sa zápachu farby po vymaľovaní. Cibuľu prekrojte na polovicu a položte ju do misky v miestnosti, ktorá bola vymaľovaná. Po niekoľkých hodinách by mal zápach farby zmiznúť.

Červená cibuľa sa môže použiť na farbenie látok. V závislosti od typu látky sa farba zmení na červenú, fialovú, hnedú alebo zelenú. Vonkajšie šupky cibule si nechajte na farbenie ako prírodnú alternatívu k chemickým farbivám. Cibuľové šupky sa dajú použiť aj na farbenie veľkonočných vajíčok, na čo nezabudnite počas veľkonočných sviatkov.

Ak pred praním necháte na košeli trochu nastrúhanej cibule, môžete sa zbaviť škvŕn. Funguje obzvlášť dobre na škvrny od spáleného železa.

Ďalšou prírodnou alternatívou vyrobenou z cibule je pesticíd. Cibuľu, cesnak a vodu rozmixujte v mixéri. Mydlo rozpustite vo vedre s vodou a pridajte zmes z mixéra. Zmesou postriekajte rastliny, aby ste sa zbavili škodcov a udržali rastliny zdravé.

Tento prírodný pesticíd môže odpudzovať mravce, ale môže byť potrebný silnejší roztok. Cibuľu nakrájajte a vložte do misky. Nechajte misku na problémových miestach, kde sa mravce vyskytujú.

Polovicu cibule použite na očistenie spálených kúskov z grilu. Rozpáľte gril, aby spálené kúsky zmäkli. Počkajte, kým je gril teplý, nie horúci, a spálené kúsky potrite cibuľou. Chemikálie v cibuli by mali rozložiť všetko spálené a prípadné zvyšky sa ľahko odstránia.

Rovnaký postup môžete použiť aj pri umývaní hrncov a panvíc. Pred umývaním potrite hrniec alebo panvicu cibuľou. Nechajte ho nasiaknuť vodou a mydlom a potom ho vydrhnite.

Podobné články

Back to top button