Prečo je blogovanie skvelá práca (aspoň pre mňa)
📝Obsah
Realita dnešného pracovného života
Dnešná doba je rýchla, náročná a rušná. Aj keď sa technológie zlepšujú a sme mimoriadne efektívni, takmer každý chodí do práce a čas strávený v práci sa predlžuje. Žijeme totiž v dobe, keď ako zákazníci očakávame služby v podstate kedykoľvek počas dňa a čo najrýchlejšie vybavenie. A aj keď to nerobíme priamo, trh dnes funguje práve takto. Životná úroveň sa veľmi zvýšila, ale to zároveň znamená, že do systému treba vložiť veľa práce. A v čase, keď „zákazník má vždy pravdu“ a všetko má byť dostupné prakticky 24 hodín denne, to znamená, že pracujeme stále dlhšie.
A nejde len o čas, ktorý strávime na mieste. K tomu treba pripočítať cestu do práce a späť (t. j. čas, ktorý strávime prácou, hoci v podstate nič nerobíme), ale aj skutočnosť, že mnoho hodín nie je zdokumentovaných. Niekedy trávime v práci nadčasy, niekedy pracujeme cez víkendy a doháňame resty, často sme k dispozícii 24 hodín denne na telefóne v prípade, že sa vyskytne problém, ktorý treba vyriešiť najlepšie včera. To je štandard dnešného pracovného života, v ktorom voľného času jednoducho nie je dostatok a práca mnohým zaberá veľkú časť každého dňa vrátane víkendov.
Úprimne povedané, mňa osobne to veľmi nebaví. Vážim si svoj čas, chcem mať veľa voľného času a nechcem byť k dispozícii, aby som okamžite vyriešil problém pre film, na ktorom pracujem. Nie že by som to nezažil a nie že by som nikdy nemal veľa práce, ale jednoducho to nie je pre mňa.
Čo s tým a existuje alternatíva?
Nadpis článku pravdepodobne všetko trochu spoileruje, pretože blogovanie je niečo, čo mi osobne dáva obrovskú slobodu. Znamená to, že to nie je práca? Rozhodne nie. Je to veľa práce, ale za mojich vlastných podmienok. Nemusím sa nikomu zodpovedať a nikto nie je mojím šéfom. Nemusím pracovať, keď sa mi nechce, na druhej strane môžem pracovať veľmi tvrdo, keď sa mi chce a keď mi to vyhovuje.
Pomer voľného času, práce a zarobených peňazí je v podstate na mne. To znamená, že si môžem určiť, ktorý deň mi vyhovuje a kedy si chcem vziať voľno. Keď je vonku mizerne, pracujem, a naopak, keď svieti slnko, rád idem na výlet (alebo mám aspoň tú možnosť).
Do kancelárie tiež nemusím jazdiť autom (hoci som mal výhodu z čias môjho zamestnania, že nebol stanovený čas príchodu), čo mi šetrí čas a náklady na dopravu. Nezdá sa to, ale aj polhodinová cesta tam a späť predstavuje celkovo viac ako 2 hodiny času. Musím sa prezliecť, upraviť a všetko pripraviť, kým odídem. To vám tiež zaberie čas, ktorý v skutočnosti nevenujete blogovaniu a ktorý môžete jednoducho využiť inak ako v aute alebo vo verejnej doprave.
Nikomu sa nezodpovedám a nechcem pracovať „práve teraz“
Obrovskou výhodou je aj to, že keďže blogovanie nie je práca, ktorú treba urobiť h neď (pretože zákazníci neočakávajú napríklad okamžité dodanie produktu), teoreticky si nevyžaduje ani takú intenzívnu časovú investíciu. Neriešite pohodlie zákazníkov alebo klientov, pretože ako blogeri ich ani nemáte.
Samozrejme, ak sa chcete dostať na absolútnu špičku a získať najvyhľadávanejšie a najkonkurenčnejšie kľúčové slová, nevyhnete sa veľkým časovým investíciám. Ak vám však ide napríklad o pekný pasívny príjem v tisícoch alebo nižších desaťtisícoch korún, potom je tu skôr otázka kvality, nie extrémnej kvantity, t. j. že by ste mali pracovať hlavne efektívne, ale nie celý deň každý deň.
Môžete si vybrať, koľko času chcete investovať, a potom reálne zhodnotiť, ako sa vám tento čas oplatil. Chcete si pomaly založiť blog a písať jeden článok týždenne? Paráda. Chcete si založiť blog a napísať čo najviac článkov? Tiež skvelé.
Výnosy sú blogerove
Obrovskou výhodou blogovania je, že zárobok patrí hlavne blogerovi. Áno, s blogom sú spojené náklady v podobe platieb za webhosting, rôzne nástroje alebo samotnú stránku, ale je to trochu iné, ako keď sa produktivita vašej práce (a teda aj zarobené peniaze) rozloží nielen medzi vás, ale vlastne aj všetkých nad vami.
Je to trochu dvojsečná zbraň. Hlavným argumentom pre zamestnanie je, že zamestnanec si veľmi cení istotu pravidelnej výplaty a nemusí vymýšľať pracovný postup – náplň práce na danej pozícii už vymyslel niekto, kto rozhodol, že táto práca je potrebná pre chod spoločnosti. Za to sa potom zamestnanec musí zmieriť s tým, že zvyčajne väčšinu produktivity (t. j. peňazí, ktoré zamestnanec svojou prácou pre firmu zarobí) pohltí samotná firma alebo dane a on sám dostane za svoju prácu len menší podiel.
Ak však môžete svoju produktivitu speňažiť, v zásade ju nemusíte s nikým zdieľať. Spoplatnenie blogov zvyčajne nie je tak veľmi komplikované a kombinácia zobrazovania reklám a affiliate marketingu nie je úplne zložitá. Práca potom spočíva najmä vo vytváraní obsahu a ďalšom ladení samotného webu. Obchodný model je veľmi zrejmý a nie je potrebné znovu vynaliezať koleso.
Celkovo teda máte obrovský potenciál zarobiť si rovnakou prácou oveľa viac peňazí ako napríklad písaním pre firmu alebo cudziu webovú stránku. Nie je to čiernobiele a všetko má svoje pre a proti. Napríklad písanie pre zavedené webové stránky znamená, že články zarobia oveľa viac peňazí ako rovnaké články na novozaloženom blogu. To nás môže dostať do situácie, keď obsah, ktorý napíšeme, jednoducho nevydelá. Na druhej strane, prečo si nevytvoriť vlastnú populárnu stránku a v podstate získať všetko, čo by inak išlo na jednu z mnohých iných?
Odmena za kvalitu, nie za hodiny strávené v práci
Práca v zamestnaní s hodinovou mzdou (t. j. v praxi klasická pracovná zmena s vopred dohodnutou výplatou) nie je veľmi motivujúca. Neexistuje motivácia odvádzať čo najlepšiu prácu, ale skôr priemernú prácu, alebo skôr minimálne množstvo práce, ktoré vedenie stále považuje za dostatočné. Ukázať, že toho zvládneme naozaj veľa, zvyčajne znamená, že sa od nás bude očakávať, že to zvládneme bez výrazného vplyvu na finančnú odmenu. Zamestnanec môže a mal by sa snažiť o dôsledné zvyšovanie platu, ale nie vždy je to úspešné a mnohí ľudia na to zvyčajne nemajú odvahu.
Logickou motiváciou, aj keď možno nie úplne správnou, je makať do úmoru, a ak sa vám niečo podarí skôr, zvyšok času to len predstierajte. Pokiaľ nie sme v hyperkonkurenčnom odvetví a bolo by aspoň trochu komplikované nás nahradiť, pravdepodobne nám to prejde.
Toto sa mi však nepáči. Nechcem sa hádať s vedením o zvýšení platu, ale chcem, aby moja kvalitná práca bola odmenená. Presne to mi ponúka blogovanie. Kvalitná práca sa prejaví a my môžeme stráviť hodiny, ktoré by sme často strávili flákaním sa v práci, skutočným relaxom. Alebo môžeme ušetrené hodiny investovať do ďalšej práce, naučiť sa niečo nové, opraviť niektoré nedostatky v SEO a urobiť stránku ešte lepšou. Motivácia teda nespočíva v predstieraní, že niečo robíme, ale v tom, že niečo skutočne robíme. A keď si chceme oddýchnuť, naozaj si oddýchneme.
Najefektívnejšia výroba za hodinu (a nemusíme chodiť ďaleko, svetovým lídrom v tomto smere je Nemecko) nie je o tom, že v práci strávime veľa času, ale o tom, že keď pracujeme, tak naozaj pracujeme. Nadčasy sa v Nemecku nepovažujú za veľký záväzok voči spoločnosti a dôvod na povýšenie, ale skôr za prejav neefektívnosti pri plnení úloh počas pracovného času. Hodnotenie nie je založené na hodinách strávených v práci, ale na hodnote, ktorú sme vytvorili, nech už nám to trvalo akokoľvek dlho.
Blogovanie by malo byť rovnaké. Neznamená to, že by sme nemali pracovať na blogu a investovať čas do stránky, ale že by sme mali robiť prácu dobre a efektívne, ale zase nemusíme sedieť od rána do večera a písať. Je to odmena pre tých blogerov, ktorí chcú byť odmeňovaní za kvalitu a nechcú len sedieť a pozerať do prázdna alebo tajne prechádzať Instagram, keď nemajú v práci čo robiť. Vďaka kvalitnej práci máme čas navyše, ktorý môžeme stráviť podľa vlastných predstáv, takže do práce chodíme oddýchnutí a plní energie.
Zodpovednosť za úspechy a neúspechy
Je to ďalšia dvojsečná zbraň, ktorú však osobne považujem za obrovskú výhodu. Nikdy som nebol tímovým hráčom v športe (videohry alebo čokoľvek iné). Vždy som uprednostňoval individuálne športy, kde prehra alebo výhra závisela len odo mňa. Mohol som si zanadávať, keď som prehral, ale aj zablahoželať, keď som vyhral.
Takže asi nie je prekvapujúce, že som sa ocitla práve v blogovaní. Moje blogy sú moje, s ich úspechmi aj neúspechmi. To, že niečo nefunguje, môžem z 99 % pripísať vlastnej nevedomosti, v ktorej môžem nájsť priestor na zlepšenie. Naopak, to, že niečo funguje, ukazuje, že niečo robím správne, a ak to funguje opakovane, nie je to len náhoda.
Niekedy nie je ľahké priznať si, že proces alebo práca, ktorú ste vykonali, nefunguje a nie je na koho zvaliť vinu, ale pre úspešný blog musíte riešiť aj túto otázku. V tímovom prostredí je niekedy ťažké ukázať, kto odviedol najkvalitnejšiu prácu alebo prišiel s najlepšími nápadmi, a preto projekt bežal ako hodinky, alebo naopak, kto zhoršil výsledky a skôr zahltil ostatných zbytočnosťami.
Blogovanie je zodpovednosťou nás jednotlivcov, a hoci je to niekedy aj o troche šťastia, z dlhodobého hľadiska vyhráva ten, kto svoju prácu robí lepšie. A porazený je ten, kto to nerobí dobre.
Mám za sebou úspešné aj neúspešné projekty, ale tie úspešné dokážem pomerne spoľahlivo zopakovať a dokážem vytvoriť blog, ktorý funguje. Keďže toto všetko môžem opakovať, dospel som k záveru, že to nie je len o šťastí, a preto som spustil aj expressinfo.sk, kde verím, že sa môžem podeliť o niektoré svoje postupy, ktoré môžete opakovať aj vy.
A čo ďalšie výhody?
Niektoré veci nemá zmysel rozvádzať, niektoré sú jednoducho zrejmé. Napríklad:
- Úplne flexibilný pracovný čas
- Sviatky kedykoľvek
- Práca odkiaľkoľvek
- Možnosť vopred publikovať obsah (ak píšete evergreen obsah, je to skvelé)
- Možnosť delegovať písanie alebo objednávať články, ak sa blog(y) rozrastie(ú)
A nejaké nevýhody blogovania?
Každá dvojsečná zbraň, t. j. zodpovednosť za kvalitu alebo potenciálny zárobok, má svoje nevýhody. Možno zistíme, že nepíšeme tak dobre, ako sme si mysleli. Možno zistíme, že blog jednoducho nevydeláva, možno sme si vybrali príliš náročnú, súťaživú alebo inak nevhodnú tému a v podstate sme stratili veľa času a práce (pokiaľ nás písanie blogu vyslovene nebavilo).
Problémom môže byť aj disciplína. Nemať nad sebou šéfa, ktorý na nás bude kričať, ak niečo neurobíme, má svoje čaro, ale na druhej strane, nie je tu žiadny tlak, aby sme písali alebo inak pracovali na blogu. Často sa stáva, že by človek radšej robil niečo iné, ale aby bol blog úspešný, musíte do neho jednoducho dať tú prácu. Áno, čím ste lepší, tým rýchlejšie môžete spustiť nové ziskové webové stránky, ale bez práce to jednoducho nejde.
Sebadisciplína, najmä pri práci doma, je veľkou výzvou. Niektorým ľuďom to nevadí, ale iní budú vyložene trpieť, aby sa dostali do práce a skutočne pracovali. Nie každý deň je skvelý a niekedy mám problém dostať sa k čomukoľvek, čo súvisí s prácou. Je dobré (a možno aj potrebné) mať určitý režim. Nezáleží na tom, kedy sa budík spustí, ale nech je každý deň rovnaký. Nezáleží na tom, či pracujete ráno alebo večer, ale malo by sa to dodržiavať. Nie som v tom dokonalá (sama som sa priznala, že keď je vonku pekne, idem na výlet), ale disciplína je naozaj dôležitou súčasťou blogovania.
Chcem tým povedať, že
Možno som sa vyjadril trochu hanlivo o pracovnom pomere, ale to nebol zámer. Mojím hlavným cieľom bolo povedať, že to tak cítim. Pre mňa zamestnanie jednoducho nie je, a keď som bol zamestnaný, bolo to v podstate utrpenie, hoci náplň práce sa až tak nelíšila od toho, čo robím teraz.
Blogovanie som si vybrala ako svoj kariérny smer, pretože mi vyhovuje. Neznamená to, že pri blogovaní zostanem navždy (aj keď dnes by som si rád myslel, že áno, ale kto vie), ale prinajmenšom som zistil, že mi to veľmi vyhovuje kvôli výhodám, ktoré prináša, a to až do takej miery, že je to pre mňa práca na plný úväzok.
Znamená to, že blogovanie je pre každého? Rozhodne nie. Niektorí ľudia považujú túto prácu za peklo a radšej by robili takmer čokoľvek iné. A to je v poriadku. Ale ak ste navštívili túto stránku, je pravdepodobné, že vás aspoň trochu zaujala možnosť zarábať si písaním článkov pre svoje webové stránky. A je to určite smer, ktorý má zmysel, budúcnosť a dá sa ním veľmi slušne uživiť.