Aktuality

Ako môžete urobiť svoju mačku šťastnou?

Šťastná mačka je zdravšia ako nešťastná, pretože je menej vystresovaná. Všetci však vieme, že všetky mačky sú citlivé na stres a ten môže mať významné dôsledky na ich fyzické a emocionálne zdravie. Preto musí každý majiteľ mačky urobiť všetko, čo je v jeho silách, aby bol jeho malý priateľ šťastný, či už žije voľne doma alebo v byte. Môže to urobiť každý a odpovede nie sú ťažké.

Hranie je zábava

Mať mačku a nenechať ju hrať sa je takmer nehumánne. Hra je pre mačku nevyhnutnosťou bez ohľadu na vek a zaberá jej významnú časť dňa. Nie je potrebné míňať veľa peňazí na drahé hračky, ak ju nič nezabaví, a musíme priznať, že ide skôr o to, aby sme mali v rukáve triky, ktoré ju zabavia. Od šnúrky s korkovou zátkou, cez loptičku až po mechanickú myš so zvončekom – mačka má veľa možností, ako sa zabaviť na celé hodiny a uspokojiť svoju prirodzenú radosť.

Hry zohrávajú dôležitú úlohu pri optimálnom raste mačky a priamo alebo nepriamo pomáhajú pri jej výchove. Preto sa niekedy musí hrať sama, inokedy so svojím majiteľom. Mačka sa môže hrať aj s iným zvieraťom, či už je to mačka alebo nie.

Zábavná hra je potrebná na to, aby sa mačka hýbala a zlepšovala svoju rovnováhu, svalstvo, zrak, čuch a sluch, schopnosť koncentrácie a analýzy, ako aj lovecký inštinkt. Je to tiež účinné anxiolytikum. Aby sa mačka počas neprítomnosti svojho majiteľa nenudila, najmä ak je niekoľko hodín sama v dome alebo byte, mala by mať k dispozícii veci na hranie.

Vytvorte jej vlastný priestor

Aby sa pre ňu vytvoril priestor, musí sa miesto určené pre mačku vybaviť príslušným materiálom. Preto neváhajte a vybavte si ho:

 • Útulné miesto, kde sa môže bezpečne schúliť, by nemalo byť na chodbe, pretože mačka nemá rada, keď ju pri odpočinku niekto ruší;
 • viac či menej chránené a vyvýšené miesto, z ktorého môže nepozorovane pozorovať svoje okolie, je jeho obľúbenou zábavou;
 • zatváracie dvierka pre mačku, ktoré jej umožnia voľný prechod von, zabezpečia jej pobyt v bezpečí záhrady, dvora a balkóna.

Môže si vybrať na základe širokej škály pohodlia. Mačka musí mať neobmedzený prístup ku všetkému vrátane záchodovej misy, starej deky a kartónu. Rada sa pozerá aj von oknom, na operadlo stoličky, poličku knižnice alebo vrchnú časť starožitnej skrinky. Hoci je mačka známa svojou jemnosťou, mali by ste sa vyvarovať ponechávania chúlostivých predmetov na mieste, aby ste predišli ich poškodeniu.

Rešpektujte jeho pokoj

Aby bola mačka šťastná, musí byť slobodná. Vezmite ju do náručia len vtedy, ak o to požiada, a to isté platí aj pre maznanie. Zároveň je dôležité rešpektovať chvíle, keď sa čistí sama. Inými slovami, mačku nikdy nenútime robiť niečo, čo nechce.

Pokiaľ ide o umiestnenie jej podstielky, ktorá by mala byť najmä zvolená taká, ktorú možno zakryť, mala by byť umiestnená mimo rušného miesta, a ak je to možné, umiestnite ju tam, kde zvieraťu nehrozí nebezpečenstvo pádu. Dávajte si na to pozor, pretože mačka ním opovrhuje.

Venujte mu všetku potrebnú pozornosť

Hoci je mačka sebestačné zviera, túži po objatí a pozornosti. Teší sa náklonnosti svojho pána. Preto musíme reagovať na tieto očakávania, aby sme uspokojili mačku. Nikdy svoju mačku nebite a nemá zmysel na ňu kričať. Pri pokarhaní stačí použiť silnejší tón. Mačka chápe význam každého tónu a ľahko ho rozpozná.

Zároveň mu venujte potrebnú starostlivosť, a to

 • kŕmte ju prirodzene výberom kvalitného krmiva prispôsobeného jej veku a životnému štýlu (aktívna alebo menej aktívna).
 • nechajte ju jesť často, ale menej, aby neprekročila svoju dennú dávku, pretože rovnako ako u ľudí denný nadbytok potravy zvyšuje riziko nadváhy;
 • zabezpečiť, aby bola vždy k dispozícii čerstvá voda;
 • poskytnite jej škrabadlo, aby mohla uspokojiť svoju prirodzenú potrebu škrabania. Niektoré škrabadlá sú vyrobené z prírodného kartónu a obsahujú mačací trs. Iné zložitejšie tribúny pozostávajú z centrálnej tribúny a viacerých vyhliadkových plošín. Môže to byť aj škrabacia veža s rôznymi otvormi, kde sa mačka môže schovať;
 • ak má dlhú srsť, kefujte ju každý deň, ak je to krátkosrstá mačka, tak každý štvrtý deň;
 • nechajte mačku pravidelne vyšetrovať veterinárnym lekárom;
 • rozhodnite sa, že ju necháte čo najskôr sterilizovať, pretože to znižuje riziko zatúlania a chráni jej zdravie. Je to preto vynikajúce riešenie na predĺženie jej života;
 • bojovať proti všetkým parazitom, pretože sú prenášačmi chorôb. Existujú špeciálne veľmi účinné šampóny a prípravky, prírodné preventívne ošetrenia a pásy na krk, ktoré sú napustené antiparazitickými látkami;
 • čistiť jej toaletu tak často, ako je to možné.

Dobrá starostlivosť je veľmi dôležitá, aby bola vaša mačka spokojná, pretože tak spozná, ako veľmi ju jej pán miluje. Vyžaduje si preto veľkú pripravenosť členov rodiny a trpezlivosť. Koniec koncov, pre šťastie mačky sa odporúča rešpektovať rôzne oblasti, ktoré sú pre ňu dôležité, aby si mohla dokonale zorganizovať svoje územie.

Podobné články

Back to top button