Zdravie

Ako rýchlo schudnúť podľa Ajurvédy: strava, diéta a životný štýl

Ajurvéda je starobylé učenie pochádzajúce z védskej Indie. V preklade zo sanskrtu to znamená: Je to veda o zdraví. Na Západe sa používa ako alternatívna alebo doplnková liečebná metóda. Je to najstaršia celostná medicína na svete, čo znamená, že lieči celé telo vrátane mysle.

Ajurvéda verí, že choroby sú spôsobené predovšetkým psychosomaticky, preto lieči predovšetkým ľudskú myseľ a upravuje spôsob života človeka smerom k zdravšiemu a vedomejšiemu. Využíva na to praktiky ako bylinkárstvo, masáže a jogu, ktoré sa však na Západe považujú za samostatné disciplíny.

Dóša – metabolické typy podľa ajurvédy

Hlavnou teóriou, na ktorej je ajurvéda založená, je rovnováha medzi tromi základnými charakteristikami – dóšami. Cieľom ajurvédy je dynamicky vyvážiť životnú energiu – pránu, a tým aj dóšu

. Jednotlivé dóše vznikajú kombináciou dvoch z piatich elementov: aakaš (priestor/éter), džala (voda), prithvi (zem), teja (oheň) a vayu (vzduch). Predpokladá sa, že sú zodpovedné za fyzické, mentálne a emocionálne zdravie človeka.

Pokiaľ ide o stravu, ajurvéda rozlišuje tri typy metabolizmu zodpovedajúce týmto dóšam, ktoré sa môžu čiastočne prekrývať. U každého jedinca sú dóše zastúpené v jedinečnom pomere, pričom jedna z nich zvyčajne dominuje. O tom, ku ktorej dóši patríte, rozhodujú vaše fyzické, emocionálne, zdravotné a behaviorálne charakteristiky. Rôzne typy metabolizmu sú:

Váta

Váta je reprezentovaná predovšetkým dvoma prvkami: vzduchom a priestorom (označovaným aj ako éter) a zvyčajne sa opisuje ako: chladná, ľahká, suchá, drsná, prúdivá a priestranná. Z ročných období ju predstavuje jeseň. Ľudia, u ktorých dominuje tako dóša, sú popisovaní ako: štíhli, energickí a kreatívni. Snažia sa myslieť mimo rámca, ale sú tiež veľmi zabúdaví a roztržití. Ich nálada veľmi závisí od počasia, ľudí okolo nich a jedla, ktoré jedia.

Silné stránky: rýchlo sa učí, veľmi kreatívny, multitasking, srdečný, prispôsobivý, stále niečo robí, nikdy sa nezastaví, prirodzene štíhly

Slabé stránky: zabúdavý, nervózny, náladový, ľahko sa preťaží, veľmi citlivý na chlad, ťažko spí, často nemá hlad a je nepravidelne, náchylný na tráviace problémy a plynatosť, slabý krvný obeh (studené ruky a nohy)

Podľa ajurvédy by sa ľudia s dominanciou váty mali snažiť zvládať stres prostredníctvom meditácie a iných upokojujúcich aktivít. Pre týchto ľudí je kľúčová pravidelnosť – chodenie spať v rovnakú hodinu, vstávanie v rovnakú hodinu a jedenie v rovnakú hodinu.

Mlieko s korením je dobré na zahriatie. Ich problémom nie je schudnúť, ale nabrať a udržať si svalovú hmotu.

Kapha

Kapha je založená na prvkoch zeme a vody. Opisuje sa ako: stabilný, stály, ťažký, pomalý, chladný a mäkký. Jej obdobím je jar, keď sa všetko pomaly prebúdza zo zimného spánku. Ľudia s dominanciou Kaphadosh sú: silní, starostliví, s hroší kožou. Sú to tí, ktorí si vždy zachovajú chladnú hlavu, tí, ktorým zavoláte v krízových chvíľach. Je takmer nemožné ich rozrušiť, najprv premýšľajú a potom konajú, idú za svojím cieľom pomaly, ale odhodlane.

Silné stránky: empatický, starostlivý, trpezlivý, dôverčivý, pokojný, múdry, dobrá pamäť, šťastný, romantický, verný, silné kosti a kĺby, dobrý imunitný systém

Slabé stránky: náchylnosť k priberaniu, pomalý metabolizmus, pomalý, dlhý a šťastný spánok, dýchacie ťažkosti (astma, alergie), vyššie riziko srdcových ochorení, preťaženosť, náchylnosť k depresiám, potreba pravidelnej motivácie a podpory

Aby si ľudia s dominantným postavením kapha udržali zdravie, mali by sa zamerať na pravidelné cvičenie, zdravé stravovanie a občas si zájsť do sauny alebo na suchú masáž s lufou (tzv. garchan), aby sa zahriali.

Pitta

Dóša Pitta v sebe spája oheň a vodu a často sa spája s húževnatou osobnosťou. Opisuje sa ako: horúci, ľahký, ostrý, mastný, tekutý a pohyblivý. Jeho sezóna je letná. Ľudia s dominanciou Pitta sú vodcovia. Fyzicky sú svalnaté a atletické. Sú vysoko motivovaní, cieľavedomí a súťaživí. Ich agresívna a húževnatá povaha môže byť pre niektorých nepríjemná a niekedy vedie ku konfliktom.

Silné stránky: inteligentný, rýchlo sa učí, odhodlaný, rýchlo zvládne akúkoľvek zručnosť, silná túžba po úspechu, silný, prirodzený vodca, rýchly metabolizmus, dobrý krvný obeh, zdravá pokožka a vlasy

Slabé stránky: netrpezlivý, konfliktný, stále hladný, náladový, náchylný na akné a zápaly, citlivý na teplo

Ľudia s dominanciou Pittadosha by sa mali zamerať na rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Ružový džem a päťminútová masáž pokožky hlavy a chodidiel pred večernou sprchou ich tiež môžu upokojiť.

Foto: Freepik

Ajurvédska strava

Dôkazy o tom, že dodržiavanie ajurvédskej stravy založenej na vašej dominantnej dóši skutočne pomáha, sú veľmi obmedzené. Stáročná tradícia však verí, že stravovanie podľa dóš pomáha vyvážiť životnú energiu – pránu – a dosiahnuť tak optimálne zdravie.

Ľudia, ktorí vyskúšali stravovanie podľa ajurvédy, uvádzajú, že sa celkovo cítia lepšie. Táto diéta obsahuje veľa zdravých potravín, ako je zelenina, ovocie, semená a celozrnné výrobky. Ak uvažujete o zásadnej zmene svojich stravovacích návykov, mali by ste sa vždy poradiť s lekárom.

Ak sú dóše v nerovnováhe, mali by sme sa vyhýbať potravinám, ktoré zodpovedajú našej dominantnej dóši. Spôsob stravovania by sa mal meniť aj v závislosti od ročného obdobia – napríklad v zimných mesiacoch jesť teplé jedlá.

Váta

Ľudia s dominantnou dóšou váta by mali konzumovať predovšetkým teplé, upokojujúce jedlá, ktoré majú slanú, kyslú alebo sladkú chuť a obsahujú veľa tuku. Keďže sú citlivé na chlad, potešia ich rôzne polievky, vývary alebo ohriate orechové a semienkové mlieka.

Ovocie by malo byť sladké a veľmi zrelé. Vyhýbajte sa horkým chutiam a suchým potravinám.

Tekutiny by sa mali podávať radšej teplé. Bylinné čaje sú vhodné najmä večer na upokojenie rozptýlenej Váty pred spaním. Z rovnakého dôvodu je dobré vyhnúť sa nadmernej konzumácii kofeínu.

Čo obmedziť:

  • Obilniny: raž, jačmeň, pohánka, kukurica, proso
  • Strukoviny: všetko okrem žltej fazule mungo a červenej šošovice
  • Zelenina: brokolica, karfiol, kapusta, zeler, listová zelenina, cibuľa, hrášok, kel, surová zelenina
  • Mliečne výrobky: zmrzlina, zrelý tvrdý syr, sušené mliečne výrobky
  • Sladidlá: náhrady
  • Korenie: kajenské korenie, chilli, surový cesnak a iné ostré korenie
  • Ovocie: nezrelé, guava, khaki, brusnice

Čo si môžete dopriať

  • Obilniny: kaša, ryža basmati
  • Strukoviny: červená šošovica, žltá polovičná fazuľa, celá fazuľa mungo
  • Zelenina: artičoky, červená repa, bok choy, mrkva, zeler, uhorka, baklažán, tekvica, reďkovka, špenát, sladké zemiaky, paradajky, cuketa
  • Mliečne výrobky: maslo, smotana, ghí, mlieko (ohriate), jogurt, čerstvý syr (mladý syr, ricotta, cottage), panír, kyslá smotana
  • Sladidlá: cukor, datľový cukor, fruktóza, med
  • Oleje: všetky (najlepšie ghí)
  • Orechy a semená: všetky orechy okrem arašidov, semená len v malých množstvách
  • Korenie: aníz, čierne korenie (obmedzene), kardamón, škorica, klinčeky, koriander, rasca, fenikel, cesnak (len varený), zázvor, horčičné semienka, kamenná alebo morská soľ, tamarind, ostatné korenie len v malom množstve
  • Ovocie: sladké a zrelé marhule, avokádo, bobuľovité ovocie, čerešne, grapefruit, guava, kivi, citróny, melón, mango, pomaranče, papája, broskyne, ananás, slivky, granátové jablko, mandarínky, sušené ovocie (datle, figy, hrozienka, slivky) – namočené vo vode do mäkka, jablká a hrušky (len ak sú sladké a šťavnaté alebo dusené so škoricou)
  • Mäso: všetko biele mäso (obmedzene)

Kapha

Predstavitelia tejto dóši sú zvyčajne robustnejší a ľahko priberajú, preto je ich strava ľahká. Podobne ako Váta sú citlivé na chlad, preto je dobré vyhýbať sa studeným nápojom a mrazeným dezertom (napríklad zmrzline). Na rozdiel od váty by sa však mali vyhýbať sladkým a mastným jedlám; kapha uprednostňuje korenisté, horké až trpké chute.

Skvelým nápojom na prebudenie je zázvorový čaj. Pri kaphe sa odporúča vynechať raňajky a namiesto nich si dať napríklad teplú vodu s medom alebo zázvorový čaj s medom. Môžete tiež vyskúšať horké kakao s orechovým mliekom a trochou medu. Odporúča sa sladiť medom a nie cukrom, ale nie viac ako jednou čajovou lyžičkou denne.

Čo obmedziť:

  • Obilniny: pšenica
  • Strukoviny: tofu (sója)
  • Zelenina: rôzne hľuzy (zemiaky, sladké zemiaky, tapioka)
  • Mliečne výrobky: jogurt, smotana, maslo, plnotučné mlieko a ghí vo veľkých množstvách
  • Sladidlá: cukor a výrobky z cukrovej trstiny
  • Orechy: radšej nejedzte žiadne
  • Ovocie: avokádo, banán, ananás, pomaranč, melón, slivky, mango, kokos, marhuľa
  • Korenie: soľ
  • Mäso: obmedzte konzumáciu všetkého mäsa, najmä červeného mäsa a vaječných žĺtkov

Čo si môžete dopriať:

  • Obilniny: staré odrody: jačmeň, raž, pohánka, ovos, ryža, proso
  • Strukoviny: všetky okrem tofu
  • Zelenina: listová zelenina, špargľa, artičoky, zemiaky, mrkva, kapusta, repa, karfiol, brokolica, zeler, hrášok, paprika, kel, biela tekvica, cuketa, zelená papája, paradajky, baklažán, reďkovky
  • Mliečne výrobky: lassi a maslové mlieko, nízkotučné mlieko, malé množstvo ghí a plnotučné mlieko
  • Sladidlá: med
  • Tuky: len malé množstvo: horčica, kukuričný olej, sezamový olej, slnečnicový olej, tekvicový olej
  • Orechy a semená: slnečnicové a tekvicové semená
  • Koreniny: všetky okrem soli, najmä ostré koreniny (korenie, zázvor, chilli atď.), guggul, trochu citrónovej šťavy

Pitta

Táto dóša uprednostňuje šťavnaté, chladivé jedlá plné vody. Ľudia s dominanciou pitta by sa mali vyhýbať príliš mastným, slaným a koreneným jedlám. Kyslá chuť im tiež nerobí dobre, preto by sa mali vyhýbať nakladaným potravinám a namiesto octu používať citrónovú šťavu. Uprednostňujú horké a sladké chute.

Mätový čaj alebo sladké drievko sú výborné na zmiernenie ich horkosti.Podobne ako Váta, aj Pitta má problém s kávou. Títo ľudia majú radi studené nápoje a ovocné šťavy, ale pozor na pridané sacharidy. Pitta ťažko znáša rafinovaný cukor.

Čo obmedziť:

  • Obilniny: kukurica, proso, raž, pohánka, hnedá ryža
  • Zelenina: paradajky a paradajková omáčka, reďkovky, cibuľa, mrkva, repa, špenát, morské riasy
  • Ovocie: grapefruity, olivy, kyslé pomaranče, broskyne, kyslé hrozno, kyslý ananás, lesné plody, kríky, citrón, limetka, čerešne
  • Sladidlá: melasa, hnedý cukor, med
  • Orechy: všetky
  • Tuky: mandľový, kukuričný, svetlicový, sezamový a repkový olej
  • Korenie: chilli, kajenské korenie, cibuľa, cesnak, horčičné semienka, klinčeky, muškátový kvet, horčica, čertovské semienko

Čo si môžete dopriať:

  • Obilniny: pšenica, biela ryža (basmati, jazmínová atď.), jačmeň, ovos, quinoa, kamut, amarant
  • Strukoviny: fazuľa mungo, fazuľa, tofu
  • Zelenina: špargľa, artičok, žltá tekvica, cuketa, karfiol, brokolica, kapusta, zelená fazuľka, zeler, zemiaky, sladké zemiaky, hrášok, paprika, baklažán, koriander, uhorka, šalát, kel, ružičkový kel, petržlen, bok choy, kukurica, všetky zelené listy okrem špenátu
  • Mliečne výrobky: ohriate mlieko, maslo, ghí, sladké lassi, smotana, nátierkové maslo, panir
  • Sladidlá: prírodný trstinový cukor, datľový cukor
  • Tuky: najlepšou voľbou je ghí, ďalej olivový, slnečnicový a kokosový olej (v obmedzenom množstve)
  • Orechy a semená: slnečnicové a tekvicové semená, lúpané mandle (obmedzene)
  • Korenie: koriander, rasca, kurkuma, šafran, fenikel, kardamón; v menšom množstve sa môže použiť aj zázvor, škorica, čierne korenie, tymián, bazalka, oregano a majorán
  • Ovocie: sladké hrozno, avokádo, sladké mango, kokos, melón, kivi, sladké pomaranče, sladký ananás, papája, granátové jablko, khaki, banány, hrozienka

Podobné články

Back to top button